Wolne obroty

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Ryszard4753
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2026, 15:34

Wolne obroty

Post autor: Ryszard4753 »

Ostatnio coraz częściej zauważam, że wolne obroty zamiast ok. 800/min wynoszą u mnie ok.1000/min.
Samochód odebrany w grudniu 2025 , przebieg 6500km , silnik 1.5 tsi / DSG. Czy to normalne ?
pshemus
Posty: 515
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Wolne obroty

Post autor: pshemus »

Moj też tak czasem robi, potem mu przechodzi, częściej zdarza się to w zimie - jeśli będzie cały czas 1k to można się zastanowić. Dla porównania, Renault Captur ma tak cały czas.
Ryszard4753
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2026, 15:34

Re: Wolne obroty

Post autor: Ryszard4753 »

U mnie teraz częściej. I nie ma to nic wspólnego z temperaturą silnika, a raczej z konkretnym uruchomieniem. Wygląda to trochę tak jakby silnik czasem uruchamiał się w "trybie" 1000/min, a innym razem 800/min. ;)
pshemus
Posty: 515
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Wolne obroty

Post autor: pshemus »

Może to kwestia wypalania GPF, może doładowuje aku, nie wiem - ale pamiętam że na początku tak było a potem na ogół schodził na 800. Wydaje mi się, że przy mocno pracującej klimie też się to częściej zdarza.
Radio
Posty: 299
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Wolne obroty

Post autor: Radio »

Tak ma być ponieważ ze wzrostem obciążenia silnika wzrastają obroty, włączona klima, obroty nawiewu max, zwiększony pobór prądu np włączeniem ogrzewania foteli,włączeniem oświetlenia itp skutkuje wzrostem obrotów silnika, a zimą przy odpaleniu zimnego silnika włącza się automatyczne ssanie, co skutkuje wzrostem obrotów.
Lecz główną przyczyną wzrostu obrotów jest sam akumulator, wystarczy że będzie troszkę niedoładowany i komputer zwiększy obroty silnika.
2.0TSI DSG 4Motion R-line Sport
stello
Posty: 25
Rejestracja: 03 kwie 2023, 7:46

Re: Wolne obroty

Post autor: stello »

Tak jak kolega wyżej napisał ,tak ma być , to System zarządzania energią reguluje obroty wzależności od potrzeb o obciązenia
Ryszard4753
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2026, 15:34

Re: Wolne obroty

Post autor: Ryszard4753 »

Tak , teraz zauważyłem że to jest związane z właczoną klimatyzacją. Dziwi mnie tylko fakt, że nawet po kilkugodzinnej jeździe w trasie komputer na wolnych obrotach trzyma ok. 1000.
W poprzednim aucie (Hyundai i30) to tak nie działało.
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 688
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: Wolne obroty

Post autor: JacK666 »

Klimatyzację mam zawsze włączoną tzn. jest ustawiona na AUTO przez cały czas i nigdy nie wyłączana i nie obserwuje czegoś takiego jak permanentnie wyższe obroty biegu jałowego.
Bezpośrednio po odpaleniu silnika jest lekko wyżej w okolicach 1000-1100 obrotów, ale za kilkadziesiąt sekund obroty spadają i utrzymują się stabilnie poniżej 1000.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless itd.
ODPOWIEDZ