Ostatnio coraz częściej zauważam, że wolne obroty zamiast ok. 800/min wynoszą u mnie ok.1000/min.
Samochód odebrany w grudniu 2025 , przebieg 6500km , silnik 1.5 tsi / DSG. Czy to normalne ?
Wolne obroty
Re: Wolne obroty
Moj też tak czasem robi, potem mu przechodzi, częściej zdarza się to w zimie - jeśli będzie cały czas 1k to można się zastanowić. Dla porównania, Renault Captur ma tak cały czas.
-
Ryszard4753
- Posty: 9
- Rejestracja: 16 lut 2026, 15:34
Re: Wolne obroty
U mnie teraz częściej. I nie ma to nic wspólnego z temperaturą silnika, a raczej z konkretnym uruchomieniem. Wygląda to trochę tak jakby silnik czasem uruchamiał się w "trybie" 1000/min, a innym razem 800/min. 
Re: Wolne obroty
Może to kwestia wypalania GPF, może doładowuje aku, nie wiem - ale pamiętam że na początku tak było a potem na ogół schodził na 800. Wydaje mi się, że przy mocno pracującej klimie też się to częściej zdarza.
-
Radio
- Posty: 299
- Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
- Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.
Re: Wolne obroty
Tak ma być ponieważ ze wzrostem obciążenia silnika wzrastają obroty, włączona klima, obroty nawiewu max, zwiększony pobór prądu np włączeniem ogrzewania foteli,włączeniem oświetlenia itp skutkuje wzrostem obrotów silnika, a zimą przy odpaleniu zimnego silnika włącza się automatyczne ssanie, co skutkuje wzrostem obrotów.
Lecz główną przyczyną wzrostu obrotów jest sam akumulator, wystarczy że będzie troszkę niedoładowany i komputer zwiększy obroty silnika.
Lecz główną przyczyną wzrostu obrotów jest sam akumulator, wystarczy że będzie troszkę niedoładowany i komputer zwiększy obroty silnika.
2.0TSI DSG 4Motion R-line Sport
Re: Wolne obroty
Tak jak kolega wyżej napisał ,tak ma być , to System zarządzania energią reguluje obroty wzależności od potrzeb o obciązenia
-
Ryszard4753
- Posty: 9
- Rejestracja: 16 lut 2026, 15:34
Re: Wolne obroty
Tak , teraz zauważyłem że to jest związane z właczoną klimatyzacją. Dziwi mnie tylko fakt, że nawet po kilkugodzinnej jeździe w trasie komputer na wolnych obrotach trzyma ok. 1000.
W poprzednim aucie (Hyundai i30) to tak nie działało.
W poprzednim aucie (Hyundai i30) to tak nie działało.
Re: Wolne obroty
Klimatyzację mam zawsze włączoną tzn. jest ustawiona na AUTO przez cały czas i nigdy nie wyłączana i nie obserwuje czegoś takiego jak permanentnie wyższe obroty biegu jałowego.
Bezpośrednio po odpaleniu silnika jest lekko wyżej w okolicach 1000-1100 obrotów, ale za kilkadziesiąt sekund obroty spadają i utrzymują się stabilnie poniżej 1000.
Bezpośrednio po odpaleniu silnika jest lekko wyżej w okolicach 1000-1100 obrotów, ale za kilkadziesiąt sekund obroty spadają i utrzymują się stabilnie poniżej 1000.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless itd.