Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Wahacz
Posty: 233
Rejestracja: 23 maja 2021, 19:12

Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: Wahacz »

Ciekawy jestem czy kupujący T roca z silnikiem benzynowym 1,5 tsi wiedzą że ten silnik ma "znienawidzony " przez posiadaczy diesli filtr cząstek stałych GPF ???.Sam tego nie wiedziałem a jeżdżę 40 lat koledzy kierowcy robią wielkie oczy gdy słyszą że benzyna ma GPF ?.Jak wyczytałem że to "wynalazek" Volkswagena po aferze z emisją spalin i do 22r. 7 mln aut benzynowych ma mieć GPF.Co o tym myślicie ?.
extreme84
Posty: 267
Rejestracja: 04 kwie 2021, 15:57

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: extreme84 »

GPF jest montowany we wszystkich autach już od 2018 roku, ot taki unijny obowiązek.
T-ROC Advance Indium Grey 1.5 TSI Manual + pakiety: komfort, drogowy, zimowy, siedzenia komfortowe, kamera, ciemne szyby, hak
rabi22
Posty: 124
Rejestracja: 10 kwie 2020, 18:27

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: rabi22 »

W niektórych markach już dużo wcześniej był zamontowany w benzynie. Na szczęście nie nastręcza problemów. W benzynie nie ma tyle sadzy. Wypalanie następuje bardzo rzadko i chyba w niższej temperaturze niż w dieslu.
https://www.autocentrum.pl/publikacje/p ... ni-od-dpf/
Iktorn
Posty: 45
Rejestracja: 18 maja 2021, 22:28

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: Iktorn »

Odwrotnie. W benzynie jest wyższa temperatura spalania, tym samym łatwiej o wypalenie niż w dieslu. Inna rzecz że to kolejna rzecz, która w dłuższej perspektywie generuje koszty (w teorii GPF ma wytrzymać 150-200 tys. km).
TR 1.5 Premium, manual, zamówienie połowa kwietnia, zatwierdzony 25 tydzień, podobno szczury go nie zjadły i został załadowany na statek
Spinner
Posty: 713
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: Spinner »

Wahacz pisze: 28 maja 2021, 9:46 Ciekawy jestem czy kupujący T roca z silnikiem benzynowym 1,5 tsi wiedzą że ten silnik ma "znienawidzony " przez posiadaczy diesli filtr cząstek stałych GPF ???.Sam tego nie wiedziałem a jeżdżę 40 lat koledzy kierowcy robią wielkie oczy gdy słyszą że benzyna ma GPF ?.Jak wyczytałem że to "wynalazek" Volkswagena po aferze z emisją spalin i do 22r. 7 mln aut benzynowych ma mieć GPF.Co o tym myślicie ?.
Przecież masz w nazwie (typie) silnika podane otwartym tekstem np. 2.0 TSI OPF czyli Ottopartikelfilter.
Wahacz
Posty: 233
Rejestracja: 23 maja 2021, 19:12

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: Wahacz »

Ja to widzę przy symbolu silnika oczywiście chodzi mi tylko o to że większość nie wie że silniki benzynowe mają filtry czastek stałych jak u diesla i tylko tyle.
morfeusz747
Posty: 296
Rejestracja: 26 sty 2020, 17:32

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: morfeusz747 »

Tak i dwumase też 😉 Filtr cząstek stałych w benzynach jest zupełnie inny, ma inną nazwę i stwarza mniej problemów niż jego odpowiednik z diesla.
Spinner
Posty: 713
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Filtr cząstek stałych w silniku 1,5 TSI ?

Post autor: Spinner »

Wahacz pisze: 28 maja 2021, 21:55 Ja to widzę przy symbolu silnika oczywiście chodzi mi tylko o to że większość nie wie że silniki benzynowe mają filtry czastek stałych jak u diesla i tylko tyle.
Jak już uzgodniliśmy, że to "dziadostwo" jest, to ze względów praktycznych, warto sobie zobaczyć w instrukcji jak się OPF przepala po pojawieniu się kontrolki zapchania filtra. Co ciekawe, jak sam zobaczysz, procedura jest inna niż w przypadku DPF czy FAP.
ODPOWIEDZ