Docieranie t-roca 1.5 dsg

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Marcin1
Posty: 27
Rejestracja: 11 kwie 2022, 9:30

Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Marcin1 »

Jak Panowie powinno się docierać t-roc'a żeby długo służył?
Ile km go docierać?
W jakim zakresie obrotów go kręcić?
Jeździć w trybie sport czy eco?

Wszelkie wskazówki będą mile widziane :)
ghostr
Posty: 89
Rejestracja: 11 kwie 2022, 11:09

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: ghostr »

Docieranie opisane jest w instrukcji - polecam lekturę.

Co do wskazówek na szybko, rekomendowałbym docieranie do 5 tysięcy km przebiegu. Jazda do prędości 130-140 km/h w trybie normal, dbanie o turbo, redukcja biegów przy podjazdach, gdy automat sam nie zrzuci (często zostawia na dwójce i się "męczy").
Wachacz
Posty: 509
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Wachacz »

Auto silnik aby długo służyły najważniejszą rzeczą jest wymiana oleju ! ale nie czekanie do 30 tys/km tylko wymiana jak mówią w ASO i solidni mechanicy wymienić olej np.przy 5 tys/km następnie przy 17,5 tys/km I czekamy na wezwanie z komputera ok.30 tys/km.To są koszty znikome do ceny auta np. T roc 1,5 tsi manual swój olej ( 5l) wchodzi 4,3 l + filtr+ korek= 225 zł + 160 zł wymiana w ASO Skody najtaniej,lub samemu albo u Pana Władka mechanika w warsztacie,oczywiście nie kasujemy interwału przeglądu jeżeli auto na gwarancji,jeżeli tego będziemy pilnować silnik będzie służył wiele,wiele lat.pozdrawiam
michnik
Posty: 61
Rejestracja: 09 sie 2021, 13:57

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: michnik »

Wachacz pisze: 18 sie 2022, 11:06 Auto silnik aby długo służyły najważniejszą rzeczą jest wymiana oleju ! ale nie czekanie do 30 tys/km tylko wymiana jak mówią w ASO i solidni mechanicy wymienić olej np.przy 5 tys/km następnie przy 17,5 tys/km I czekamy na wezwanie z komputera ok.30 tys/km.To są koszty znikome do ceny auta np. T roc 1,5 tsi manual swój olej ( 5l) wchodzi 4,3 l + filtr+ korek= 225 zł + 160 zł wymiana w ASO Skody najtaniej,lub samemu albo u Pana Władka mechanika w warsztacie,oczywiście nie kasujemy interwału przeglądu jeżeli auto na gwarancji,jeżeli tego będziemy pilnować silnik będzie służył wiele,wiele lat.pozdrawiam
Nie ma to jak się wypowiedzieć na temat.
Mowa o docieraniu (jak najbardziej ważna rzecz) a tu o częstej wymianie oleju jako rzekomo najważniejszej rzeczy dla żywotności silnika.
Jeżeli samochód jeździ 80% po mieście to wymiana co 10 000km ma sens.
Ale jeżeli jest odwrotnie i większość rocznego przebiegu jest na długich dystansach (np. przedstawiciel handlowy) to po jaką cholerę zmieniać olej co 10 000km?
Dla oleju silnika najważniejszy jest moment rozruchu kiedy po cylindrach spływa do oleju paliwo z rozruchu (bogatsza mieszanka, zimne paliwo).
I to jest jedyna rzecz która szkodzi nowoczesnemu olejowi.
Nic więcej.
Jestem pewien, że miesiąc jazdy po mieście czyli jakieś 1000 km szkodzi bardziej olejowi niż 5000 km ciągłej jazdy po trasie.
Wachacz
Posty: 509
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Wachacz »

Jeżeli chodzi o docieranie pytałem każdy mechanik powie ze samochody obecnie są już dotarte !,kiedyś było inaczej.Ja piszę o wymianie oleju oczywiście w T rocu którym jąk wiesz nie "lata"sie po trasach to auto faktycznie może nawet w 80% miejskie + kilka wyjazdów na urlop,więc wymiana ma sens to groszowe sprawy,każdy dobry mechanik mi o tym mówi wymieniać olej między interwałami nawet ostatnio w ASO Skody też mechanik to podpowiadał nie ma co dalej tego drążyć.pozdrawiam
andy1951
Posty: 214
Rejestracja: 07 cze 2022, 20:51

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: andy1951 »

5 minut na hamowni i następny to jest dotarcie ?
Wachacz
Posty: 509
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Wachacz »

Ja nie wiem tego czy to jest 5 min ? w każdym razie obecnie pojęcie "docierania "samochodu nie istnieje w świecie samochodziarskim,pewnie że nowym autem nie szalejemy nie dajemy po "garach" przez kilka tygodni czy ileś kilometrów to chyba logiczne dla każdego kierowcy.pozdrawiam
Gutek
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2022, 12:57

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Gutek »

Instrukcja obsługi wydanie 06.2022. Mam nadzieję, że rozwieje wątpliwości.
Cytat str. 136:
Nowy silnik spalinowy należy na pierwszych 1500 km (ok. 1000 milach) dotrzeć. Wszystkie ruchome części powinny być dopasowane do siebie. Podczas pierwszych godzin pracy silnik spalinowy ma wyższe tarcie wewnętrzne niż później.
Do 1000 km (ok. 600mil)
- Nie stosować pełnego przyspieszenia.
- Nie obciążać silnika spalinowego więcej niż 2/3 obrotów maksymalnych.
- nie jeździć z przyczepą.
Od 1000 km do 1500 km (od ok. 600 mil do ok 1000 mil)
1. Prędkość i obroty silnika stopniowo zwiększać.
Sposób jazdy na pierwszych 1500km (ok. 1000milach) ma także wpływ na jakość silnika spalinowego. Także później - w szczególności przy nierozgrzanym silniku spalinowym - należy jechać z dostosowaną prędkością obrotową silnika, aby zmniejszyć zużycie silnika i zwiększyć możliwy przebieg.

Jestem ciekaw czy ktoś w ogóle zaglądał do tej literatury :)
Na prawdę można się z niej dużo dowiedzieć, np. o tempomacie i możliwości inkrementacji (+-10 (dziesięć) oraz +-1 (jeden)), czy też kiedy należy bezwzględnie wyłączyć auto-hold.
Przeczytanie na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc utrzymać dłużej niezawodność autka.
ghostr
Posty: 89
Rejestracja: 11 kwie 2022, 11:09

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: ghostr »

Hej, czy powiedziałbyś coś więcej o tym, kiedy wyłączyć auto-hold? Zaciekawiłeś a przez najbliższy czas nie mam dostępu do instrukcji.
Gutek
Posty: 24
Rejestracja: 22 lip 2022, 12:57

Re: Docieranie t-roca 1.5 dsg

Post autor: Gutek »

Trochę nie na temat wątku, ale...
Jest to mój pierwszy samochód z auto-hold, wiem do czego służy, wiem jak działa, ale interpretować tekstu z instrukcji się nie podejmuję.
Cytat z instrukcji:
OSTRZEŻENIE
Inteligentna technika funkcji Auto Hold nie pozwala pokonać ograniczeń wyznaczonych prawami fizyki i pracuje wyłącznie w ramach granic systemu.
Zwiększony komfort uzyskany dzięki funkcji Auto Hold nie upoważnia do podejmowania ryzyka.
• Jeśli pojazd ma być bezpiecznie utrzymywany w miejscu, należy zwrócić uwagę, aby świeciła się lampka kontrolna funkcji Auto Hold lub elektronicznego hamulca postojowego w zestawie wskaźników.
• W żadnym wypadku nie wolno opuszczać pojazdu z pracującym silnikiem i włączoną funkcją Auto Hold.
• Funkcja Auto Hold nie we wszystkich warunkach może zatrzymać pojazd na wzniesieniu lub wystarczająco go zahamować na zjazdach, np. na śliskim lub oblodzonym podłożu.

NOTYFIKACJA
Z tego względu automatyczne włączenie elektronicznego hamulca postojowego w myjni samochodowej może spowodować uszkodzenia.
Wyłączyć funkcję Auto Hold przed każdym wjazdem do myjni.

Czy ktoś obeznany potrafi wyjaśnić co autor miał na myśli w notyfikacji?
ODPOWIEDZ