Uszkodzony system START/STOP

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Domell1
Posty: 23
Rejestracja: 08 gru 2021, 10:02

Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Domell1 »

Cześć
Spotkaliście z problemem systemu START/STOP (ta eko-jazda podczas świateł co sam gaśnie i odpala)?
Jestem po przeglądzie (po 2 latach) i dostałem informację iż mój akumulator ma poniżej 85% i że trzeba by go podładować (rzekomo podczas jazdy sam się doładuje bo do serwisu mam ponad 2h jazdy). Temat zbagatelizowałem (miał się niby sam doładować) ale dzisiaj podczas jazdy wyskoczyła żółta kontrolka uszkodzony/nieaktywny system START/STOP. Zgasiłem silnik, odpaliłem i brak błędu. Serwis mówi iż wina akumulatora (mam podładować aku a jak nie pomoże to podjechać do serwisu).
Spotkał się ktoś z czymś takim?
Kolejna kwestia to sprawność aku po całkowitym rozładowaniu/doładowaniu (oczywiście poza choniką) jak jest z tym rzekomo "lepszymi" bardziej ekologicznymi aku?

PS T-Roc 1.0 manual oczywiście odpalanie na kluczyk nie przycisk ;)
PS2 Na serwisie dostałem info iż "charakterystyczny" dźwięk podczas zmiany biegów około 3tys obrotów (tylko w 1.0 silniku) wreszcie "robią" i podobno przeprojektowują jakąś część (rurę?) ktoś coś wie? Śmieszne jest tylko że sprawą zajmują sie rzekomo od grudnia ubiegłego roku a temat zgłaszany jest co namniej od stycznia 2021 :roll:
Mun
Posty: 138
Rejestracja: 28 cze 2022, 19:35
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Mun »

Mam taki pomysł, nie wiem czy się Koledze spodoba. Doładuj ten aku odpowiednią ładowarką ( masz taką ? ) i napisz czy coś się zmieniło. Czasem te proste pomysły bywają najlepsze.
1.5 150KM FL Style DSG odebrany 03.03.2023 :lol:
Galux20
Posty: 413
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Galux20 »

Po 2 latach, to zastanawiające.
Warto ładowac.
Daj znać , na przyszłość inni bedą madrzejsi
1.5 DSG 6,0 spalanie
Radio
Posty: 138
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Radio »

W momencie spadku pojemności akumulatora poniżej 85% system start-stop jest nie aktywny, należy naładować akumulator, wówczas błąd zostanie skasowany automatycznie, tak miałem zimą w Tiguanie i T-Rocku... po naładowaniu kontrolka więcej się nie zapaliła aż do.... ponownego częściowego rozładowania akumulatora ;)
Jest jeszcze jedno "ale", jeżeli akumulator stracił pojemność, a komputer odczyta ten parametr to system start-stop będzie cały czas nieaktywny, akumulator może stracić swoją pojemność ze starości, lub po dużym, a właściwie to głębokim jego rozładowaniu... postępuje wówczas w szybkim tempie zasiarczenie i żadne Boże nie pomoże tylko wymiana akumulatora na nowy.

Obecnie raz w miesiącu ładuję akumulatory i mam spokój, zjawisko utraty pojemności akumulatora występuje u mnie tylko zimą podczas ujemnych temperatur, mimo codziennych przebiegów rzędu 20/40km, pewnie szkodzi mu bardzo częste odpalanie ;)
Awatar użytkownika
Marecki1976
Posty: 199
Rejestracja: 21 paź 2022, 9:53

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Marecki1976 »

Radio pisze: 07 lut 2023, 14:35 Obecnie raz w miesiącu ładuję akumulatory i mam spokój....
A jak ładujesz, normalnie podłączasz prostownik pod podłączony aku czy odłączasz akumulator od klem ?
T-Roc 1.5 《30.12.2022》
Radio
Posty: 138
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Radio »

Podłączam procesorową ładowarkę, akumulatora nie odpinam, ale zapłon jest wyłączony i i samochód jest nie zamknięty centralnym zamkiem, oczywiście system alarmowy jest wówczas nie aktywny, wydawało mi się że podłączone kamery które są na czuwaniu spowodują że prostownik nie będzie mógł zakończyć ładowania lecz okazało się że to nie jest przeszkodą.
Awatar użytkownika
Marecki1976
Posty: 199
Rejestracja: 21 paź 2022, 9:53

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Marecki1976 »

A jak to jest z tymi urządzeniami, można normalnie ładować prostownikiem trafo jak to się ładowało wszystkie do tej pory samochody czy muszą być tu jakieś procesorowe, elektroniczne ładowarki ?
Mam porządny prostownik transformatorowy i teraz się zastanawiam czy tym będzie można ładować te nasze wynalazki tirocowe czy trzeba dokupić coś specjalnego bo ja jestem z tych co serwis VW raczej omijają, wolę większości tematów sam robić.
T-Roc 1.5 《30.12.2022》
Radio
Posty: 138
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Radio »

Dobry, stary prostownik na trafo spełni w 100% swoją rolę, pamiętaj tylko żeby nie miał za dużego amperażu, lepiej ładować dłużej małym prądem, niż zniszczyć akumulator dużym prądem, Także nie potrzebujesz żadnego nowoczesnego prostownika.

Ja stosuję procesorowe bo takowe mam od dawna, dużym plusem ich jest automatyzacja i odpowiednie programy powodujące częściowe odsiarczenie akumulatora, lub utrzymanie go w bdb kondycji przez długie lata, następny plus to że taki prostownik przełączasz w tryb zimowy i on np. przez miesiąc utrzymuje akumulator w pełnym naładowaniu bez żadnej kontroli.... pod warunkiem że masz nad tym cały czas kontrolę, piszę o tym ponieważ bałbym się pozostawić akumulator podłączony pod prostownik na dłużej niż 12/15 godzin bez nadzoru.
Awatar użytkownika
Marecki1976
Posty: 199
Rejestracja: 21 paź 2022, 9:53

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Marecki1976 »

A mógłbyś polecić coś dobrego z tych elektroników bo gdzie się nie wejdzie to takie buble chińskie że szok.
T-Roc 1.5 《30.12.2022》
Rotrzyld
Posty: 87
Rejestracja: 24 wrz 2022, 6:48

Re: Uszkodzony system START/STOP

Post autor: Rotrzyld »

Polecam prostą ładowarkę mikroprocesorową do akumulatorów Bosch 12V 3,5A. Używam ją od kilku lat do ładowania akumulatorów kwasowych i żelowych. Nigdy nie zawiodła. Obsługa jest prosta wystarczy podłączyć do klem i do gniazdka 230V i wcisnąć przycisk. Żółta i czerwona dioda LED informuje o stanie ładowania, a zielona o tym, że akumulator jest w pełni naładowany. https://allegro.pl/oferta/prostownik-ak ... 0113431537
ODPOWIEDZ