ACC - dziwne zachowanie

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
xentinel
Posty: 19
Rejestracja: 19 paź 2022, 12:45

ACC - dziwne zachowanie

Post autor: xentinel »

Mam dziwne spostrzeżenie odnośnie ACC. Używałem tego w innych autach, ale teraz w swoim T-rocu zwróciłem na to uwagę. Chodzi o jazdę na drodze z kilkoma pasami ruchu. Jadąc skrajnym prawym pasem z włączonym ACC, czujniki łapią samochód na pasie środkowym (lub lewym). Szczególnie uciążliwe jest to na drogach z więcej niż 2 pasami, gdzie na środkowym czasem ciężarowy jedzie. Nie wiem czy to taka uroda, czy coś jest nie tak z kalibracją. Możecie sprawdzić przy okazji jak to u Was jest?
Ziomekatomek
Posty: 243
Rejestracja: 22 sie 2021, 12:57

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: Ziomekatomek »

xentinel pisze: 20 mar 2023, 12:50 Mam dziwne spostrzeżenie odnośnie ACC. Używałem tego w innych autach, ale teraz w swoim T-rocu zwróciłem na to uwagę. Chodzi o jazdę na drodze z kilkoma pasami ruchu. Jadąc skrajnym prawym pasem z włączonym ACC, czujniki łapią samochód na pasie środkowym (lub lewym). Szczególnie uciążliwe jest to na drogach z więcej niż 2 pasami, gdzie na środkowym czasem ciężarowy jedzie. Nie wiem czy to taka uroda, czy coś jest nie tak z kalibracją. Możecie sprawdzić przy okazji jak to u Was jest?
Zakaz wyprzedzania z prawej ;) tak ma być, tu nic nie jest zepsute.

Jak wciśniesz gaz do dechy na chwilę to Cię puści i będzie dalej trzymał zadaną prędkość.
xentinel
Posty: 19
Rejestracja: 19 paź 2022, 12:45

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: xentinel »

to że można wcisnąć to wiem, przepisy też swoją drogą, jednak myślę że akurat ACC powinien się trzymać w kwestii odczytów pasa na którym jestem
Ziomekatomek
Posty: 243
Rejestracja: 22 sie 2021, 12:57

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: Ziomekatomek »

xentinel pisze: 20 mar 2023, 13:17 to że można wcisnąć to wiem, przepisy też swoją drogą, jednak myślę że akurat ACC powinien się trzymać w kwestii odczytów pasa na którym jestem
Przeczytaj sobie instrukcje, u mnie strona 164, rysunek 118. Niemiecki inżynier wie lepiej jak co ma działać.
baxior
Posty: 273
Rejestracja: 30 sty 2021, 14:47
Lokalizacja: GDA
Kontakt:

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: baxior »

Ziomekatomek pisze: 20 mar 2023, 12:57
xentinel pisze: 20 mar 2023, 12:50 Zakaz wyprzedzania z prawej ;) tak ma być, tu nic nie jest zepsute.
Można, można z prawej, kiedy?

1. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z prawej strony;

2. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy również z prawej strony;

3. Na każdej jezdni jednokierunkowej dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony;

4. W obszarze zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 2 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku;

5. Poza obszarem zabudowanym, na jezdni dwukierunkowej o wyznaczonych pasach ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone jeżeli są co najmniej 3 pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.
T-Roc Premium 1.5 TSI Manual Czarna Perła z pakietami i dodatkami😉
Maj 2021
Ziomekatomek
Posty: 243
Rejestracja: 22 sie 2021, 12:57

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: Ziomekatomek »

Wiem, że można w określonych warunkach z prawej, ale ta "blokada" odpala się powyżej 80 km/h.

Więc można zabawić się w wykreślanie i wycisnąć ten gaz jak trzeba ;)
Awatar użytkownika
Y@rek
Posty: 100
Rejestracja: 30 gru 2022, 21:20

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: Y@rek »

Z ACC też jestem trochę rozczarowany. Zbliżam się do wyprzedzanego samochodu z dużym zapasem odległości i zmieniam pas, po czy ACC dostrzega wyprzedzany samochód i przez 1/2 sekundy hamuje a potem przyśpiesza po utraconej prędkości. Wygląda to jak, jakby ACC za bardzo "rozglądał się" na boki.
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: pshemus »

U mnie zgłupiał gdy na łuku wcisnął się przede mnie drugi samochód, bo przecież zostawienie odstępu na drodze szybkiego ruchu to zbrodnia. Miał ustawiony dystans jaki miał trzymać, a gdy ten wjechał to nie odpuścił tylko trzymał mu się na zderzaku więc sam musiałem przyhamować. Na razie używam go jak zwykłego tempomatu bo mu nie do końca ufam.
Ale z kolei test półautonomicznej jazdy (ACC plus Lane Assist) się udał, choć na najeżdżanie na linie reaguje dość późno, więc ostrzejszych łuków lepiej tak nie pokonywać (w zasadzie to w ogóle tak nie należy robić, ale chciałem sprawdzić czy da radę ;) ).
Galux20
Posty: 413
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: Galux20 »

Można używać jako zwykły tempomat?
To świetna wiadomość.
W b8 pasku mieliśmy aktywny tempomat.
W następnych autach świadomie braliśmy zwykły z asystentem hamowania.
Pewnie w dużym mieście się sprawdza.
1.5 DSG 6,0 spalanie
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: ACC - dziwne zachowanie

Post autor: pshemus »

No ale T-roc ma w standardzie, więc nie było opcji.
ODPOWIEDZ