Montaż haka holowniczego

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Galux20
Posty: 413
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Galux20 »

Z Suwalszczyzną jest jeden kłopot, mają dobre jedzenie.
Od lat mam tam bazę nad szelmentem.
Na rowery zabieram craftera.
W tamtym roku po Alpach jeździłem wypożyczonymi rowerami na miejscu.
Taki wyjazd to już przyjemność wielka , w połączeniu z rowerem swoim to pełen wypas.
Takie wakacje to ideał
W czasie gwarancji nie odważyłbym się sam założyć hak.

Przepraszam , że się rozpisalem.
W tamtym roku zrobiłem 5 metrowym samochodem wjazd na stelvio.
Głowa cały czas mi analizowała trasę pod kątem roweru
Na takich podjazdach zwartym trocem fajnie by się robiło łuki.
1.5 DSG 6,0 spalanie
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: pshemus »

Rotrzyld pisze: 03 mar 2023, 13:59 Rowery zwykle skutecznie zasłaniają tablice rejestracyjną, a od pewnego czasu jest w Polsce możliwość wykupienia w Wydziałach Komunikacji tablicy dodatkowej. Trzeba się w nią zaopatrzyć, nie tylko aby uniknąć dyskusji z służbami mundurowymi, ale żeby stale nie przekładać tylnej tablicy do przyczepki i z powrotem na klapę.
Przekładanie z tyłu na bagażnik/przyczepę też jest nielegalne - auto ma mieć dwie tablice, bagażnik/przyczepa trzecią.
Natomiast dyskusje to można było prowadzić do tego roku - od 14 marca wchodzi nowelizacja znacznie zaostrzająca kary (z więzieniem włącznie), za stosowanie lewych tablic - a widziałem w wakacje sporo aut z takimi.

Z uwag odnośnie bagażnika - warto też sprawdzić do jakiej maksymalnej prędkości bagażnik ma homologację - mój ma tylko do 130km/h. Zdarzało mi się chwilami jechać szybciej i nic się nie działo, ale należy to uwzględnić w poszukiwaniach bagażnika i przy planowaniu trasy.

Swoją drogą zadziwia mnie niespójność polityku grupy VAG - gdy ojciec kilka lat temu kupował Skodę, to powiedzieli mu żeby nie brał fabrycznego haka bo w salonie zamontują mu taniej. W VW z tego co piszecie montaż w ASO kosztuje ok. 6000, a hak fabryczny 3600.
Dario
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2018, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Dario »

Też się przymierzam do montażu haka z uwagi na zakup platformy rowerowej jednak raczej nie bedzie to hak oryginalny z uwagi na cenę - wypinany to koszt 4200 zł. Przymierzam się do montażu Westfalii wraz z dedykowana wiazka 13 pin (50% ceny oryginalu) i prawdopodobnie będę to robić w ASO gdyż raz: gwarancja, dwa: powiedzieli ze z montażem nieoryginalnego haka nie ma problemu.
2.0TSI DSG 4Motion Premium Ravenna Blue/Black
Pakiet: Komfort, Drogowy, Sport, Zimowy, Siedzenia Komfortowe; Elektryczna Pokrywa Bagaznika
Ziomekatomek
Posty: 243
Rejestracja: 22 sie 2021, 12:57

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Ziomekatomek »

pshemus pisze: 03 mar 2023, 20:53 Swoją drogą zadziwia mnie niespójność polityku grupy VAG - gdy ojciec kilka lat temu kupował Skodę, to powiedzieli mu żeby nie brał fabrycznego haka bo w salonie zamontują mu taniej. W VW z tego co piszecie montaż w ASO kosztuje ok. 6000, a hak fabryczny 3600.
To nie polityką tylko technika.
"Hak" to nie tylko belka, kula i wiązka.
Fabrycznie może też być większy akumulator, bardziej wydajna chłodnica lub jej osprzęt, systemy wspomagania trakcji/cofania z przyczepą, inaczej zestopniowana skrzynia manualna. Inna mapa przy skrzyni automatycznej przy podłączeniu przyczepy/bagażnika
"Niewidocznych" różnic może być wiele. W każdym modelu może być coś innego.
Jak bierzesz na hak rower i jedziesz 20 km za miasto to raczej nie ma to znaczenia, ale jak targasz przyczepę w trasie to warto się zastanowić dogłębnie.
Awatar użytkownika
Marecki1976
Posty: 199
Rejestracja: 21 paź 2022, 9:53

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Marecki1976 »

Dario pisze: 03 mar 2023, 21:51 Też się przymierzam do montażu haka z uwagi na zakup platformy rowerowej jednak raczej nie bedzie to hak oryginalny z uwagi na cenę - wypinany to koszt 4200 zł. Przymierzam się do montażu Westfalii wraz z dedykowana wiazka 13 pin (50% ceny oryginalu) i prawdopodobnie będę to robić w ASO gdyż raz: gwarancja, dwa: powiedzieli ze z montażem nieoryginalnego haka nie ma problemu.
Ile krzyknęli za montaż ?
T-Roc 1.5 《30.12.2022》
Dario
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2018, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Dario »

1600 zł za montaz plus dochodzi cena kodowania. I tutaj jest różnie w zależności od tego jaka jest wiazka w zestawie.
2.0TSI DSG 4Motion Premium Ravenna Blue/Black
Pakiet: Komfort, Drogowy, Sport, Zimowy, Siedzenia Komfortowe; Elektryczna Pokrywa Bagaznika
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: pshemus »

Ziomekatomek pisze: 03 mar 2023, 23:45 To nie polityką tylko technika.
Chyba się nie zrozumieliśmy - chodzi o dokładnie ten sam hak dla danego modelu auta:
- w Skodzie cena za fabryczny 5 lat temu wynosila chyba 3000 a za montaz takiego samego w ASO chcieli 2500 - różnica na korzyść ASO, ale niewielka.
- w VW fabryczny kosztował 3600 (obecnie chyba 3770), a montaż w ASO 6000 - różnica dużo większa na korzyść fabryki.

Argument o dodatkowych elementach miałby sens gdyby ten fabryczny VW był droższy - ASO raczej nie wymienia aku, hamulców ani programu skrzyni z tej okazji. A nawet jeśli by miało - to skrzynie i aku są w oby markach takie same. Poza tym wątpie aby coś takiego miało miejsce - nikt się nie bawi w produkcji w tworzenie dwóch wersji podwozia, skrzyni biegów itp. dla tego samego modelu kompaktowego samochodu skoro nie chce im się nawet zrobić podwójnej podłogi do napędu 4x4.
Dario
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2018, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Dario »

[/quote]
Chyba się nie zrozumieliśmy - chodzi o dokładnie ten sam hak dla danego modelu auta:
- w Skodzie cena za fabryczny 5 lat temu wynosila chyba 3000 a za montaz takiego samego w ASO chcieli 2500 - różnica na korzyść ASO, ale niewielka.
- w VW fabryczny kosztował 3600 (obecnie chyba 3770), a montaż w ASO 6000 - różnica dużo większa na korzyść
fabryki
[/quote]

ta cena montażu 6000 to jakis kosmos jak dla mnie w tej cenie jest zawarty hak plus montaz.
Z tego co widziałem to skody maja w cenniku mozliwosc dodania opcji "Przygotowanie pod hak holowniczy". Pytanie co w takiej opcji jest zawarte ?
Być może właśnie większy akumulator czy chłodnica, a może to tylko wewnetrzna wiazka elektryczna.
W T-Rocu takiej opcji nie było przynajmniej w czasie kiedy ja zamawiałem.
2.0TSI DSG 4Motion Premium Ravenna Blue/Black
Pakiet: Komfort, Drogowy, Sport, Zimowy, Siedzenia Komfortowe; Elektryczna Pokrywa Bagaznika
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: pshemus »

Wydaje mi sie, że tylko wiązka - w jednym salonie gość twierdził że hak czeka na klienta, ale nie ma wiązki. Nic o dodatkowych elementach nie wspominał.
Wachacz
Posty: 508
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Montaż haka holowniczego

Post autor: Wachacz »

Ziomekatomek pisze: 03 mar 2023, 12:33
Wachacz pisze: 03 mar 2023, 10:28 Widzę na codzień wiele nowych samochodów z salonu,wielu kolegów,znajomych ma nowe auta ale nie widzę u nikogo haka ???.Tylko proszę o merytoryczną spokojne komentarze ja nikomu nie bronię montować haka tylko pytam ?.
Nie widzisz, bo nikt nie jeździ z hakiem na wierzchu jak go nie używa. Są haki automatycznie chowane, na zatrzask, na śruby. W T-rocu są na "zatrzask".

W cywilizowanych krajach jest zakaz jazdy z hakiem na wierzchu jak nie jest używany.
Faktycznie pytam kumpla on często śmiga na rowery ma taki wsuwany w bagażniku.
ODPOWIEDZ