Rozmiar koła

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
The Rock
Posty: 227
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:37

Re: Rozmiar koła

Post autor: The Rock »

darekrezmer pisze: 07 maja 2019, 16:52 Nie popadajmy w przesadę . Koła cięższe to pali więcej . To jak pełen bak to też pali więcej i jak Teściowa na tylnym siedzeniu
Oczywiście wszystko można sprowadzić do absurdu :roll:
Pytanie było o optymalny dobór rozmiaru felgi - napisałem o plusach i minusach, wyższe spalanie to jeden z minusów większej felgi, przy czym zaznaczyłem, że wiele zależy od rodzaju/jakości opony, niemniej trochę wyższe spalanie to jest coś co warto brać pod uwagę. Dla niektórych osób 0,5 litra na 100 km robi różnicę, więc nie rozumiem czemu miałem o tym nie wspomnieć. :roll:

Poza tym chodzi o wagę felgi (masę wirującą koła), a nie wzrost wagi całego samochodu, bo ta wiadomo, że jest pomijalna. Felgi sportowe są lekkie nie dlatego, żeby je łatwiej było wymieniać - chodzi o osiągi. ;) Spadek dynamiki przyśpieszenia powoduje mocniejsze duszenie gazu = wzrost spalania. to tak tłumaczę, bo mam wrażenie, że trochę źle mnie zrozumiałeś.
Pado
Posty: 594
Rejestracja: 21 maja 2019, 21:14

Re: Rozmiar koła

Post autor: Pado »

Czy ktoś wie jakie dane mają felgi 17 cali do t rocka? Et, rozstaw śrub, otwór centrujacy itd?
nie mam jeszcze auta ale chciałbym juz szukac felg na zime.
czy to jest et45, 5x112,57.10?
mike
Posty: 22
Rejestracja: 20 lut 2018, 21:52

Re: Rozmiar koła

Post autor: mike »

Pado pisze: 14 cze 2019, 14:38czy to jest et45, 5x112,57.10?
ET chyba od 39 do 45. Reszta się zgadza
rob
Posty: 178
Rejestracja: 26 sie 2019, 3:47

Re: Rozmiar koła

Post autor: rob »

Cześć.
Zrobiło się ciepło i przyszedł czas na zmianę kół, mam dwa kompletne zestawy więc temat szybko załatwiłem sam na podjeździe. Letnie koła u mnie to fabryczne opony Bridgestone TURANZA T001 215/50R18 na obręczach Sebring 7J x 18 ET45, natomiast zimowe to Toyo S954 215/55R17 na oryginalnych obręczach VW 7J x 17 ET33. Dochodząc do sena, wyraźnie odnoszę wrażenie, że po zmianie na letnie auto straciło na komforcie (i to jest oczywiste), natomiast wydaję mi się również, że na zimowych kołach auto było bardziej stabilne i pewniej się prowadziło - ogólnie lepiej się jeździło (jesienią zmieniając koła również miałem takie odczucia). Poprzez inne ET kół, tj. 33 przy zimowych do 45 dla letnich, rozstaw kół w przypadku zimówek jest większy o 24 mm w stosunku do fabrycznego - na letnich. Zdaję sobie sprawę, że moje odczucia mogą być subiektywne, dlatego może ktoś z forumowiczów ma lub próbował podobne zestawy kół (ET 45 do 33) i stąd moje pytanie, jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie. Dodam tylko, że rozważam już zakup dystansów do kół 12-13 mm (z pomiarów wynika, że max. to 15 mm). Pozdrawiam wszystkich.
;) Premium 2.0 TSI 4Motion DSG, pakiety: komfort, drogowy, sport, zimowy, el. pokrywa bagażnika, Beats, DAB
Awatar użytkownika
darekrezmer
Posty: 50
Rejestracja: 05 maja 2019, 9:55
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Rozmiar koła

Post autor: darekrezmer »

Widzę , że masz 4motion. Ja dlatego obydwa kpl mam ET fabryczne . W serwisie powiedzieli , że mogą się czepić jak felgi nieoryginalne a coś by się z napędem wydarzyło. Dołożenie dystansów na pewno poprawi stabilność. Ja bym dołożył aby było na równo z błotnikami
T-roc 2.0 TSI DSG 4motion
rob
Posty: 178
Rejestracja: 26 sie 2019, 3:47

Re: Rozmiar koła

Post autor: rob »

Przy moich zimówkach jest ET33 i koła prawie licują z błotnikami, wyglądają dużo fajniej niż na letnich, gdzie koła są cofnięte ok. 15 mm w głąb błotników (letnie to ET45). Żeby uzyskać położenie kół na równo z błotnikami trzeba by dołożyć do fabrycznych ET45 dystanse 13-15 mm lub założyć felgi o ET31 do 33. Oczywiście wszystkie te rozważania są właściwe dla opon o szerokości 215. Przytoczę fajny link do przeliczania opon i felg (kół), w którym jest wybrane porównanie kół jakie ja posiadam (ale oczywiście można edytować dla własnych wyborów):
https://www.willtheyfit.com/index.php?w ... offset2=33
;) Premium 2.0 TSI 4Motion DSG, pakiety: komfort, drogowy, sport, zimowy, el. pokrywa bagażnika, Beats, DAB
rabi
Posty: 142
Rejestracja: 21 kwie 2020, 12:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rozmiar koła

Post autor: rabi »

Komfort na 18 jest gorszy przy tych samych oponach niż na 17. wybieranie nierówności na POLSKICH drogach (nie autostradzie) jest odczuwalnie lepsze. Zobaczysz jak kupisz 18 a zmienisz na zimowe 17. Wtedy sobie przypomnisz co pisałem. Jeżeli pytasz o taką kwestię znaczy że zwracasz na to uwagę, że nie trzęsie. Ci co mówią inaczej lubią trzęsiawkę i pasuje im to. Miałem 18 w Golfie, 19 w Nissanie, 18 w Leonie. Przy zmianie na zimowe mniejsze z oponami zimowymi tez premium jak letnie od razu przyjemniejsza jazda bardziej miękka. Oczywiście, że przy braniu zakrętów lepiej na większych. Ale co za coś. Musisz się zdecydować co lubisz i wolisz.
Wariant R
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2020, 23:06

Re: Rozmiar koła

Post autor: Wariant R »

Fabrycznie montowane opony są fatalne. Widzę tu rozważania kolegów czy wybrać większe felgi (18''). Otóż większe felgi czyli niższa ściana boczna opony zapobiegają jej deformacji, powodowanej przez siłę skierowaną do wewnątrz zakrętu. Ta siła jest tym większa im opona lepiej "trzyma" się jezdni. W przypadku opon fabrycznych nawet przy felgach 17'' opona wcześniej traci przyczepność i przesuwa się w bok po asfalcie zanim ulegnie deformacji (tak się dzieje przy każdym ostrzejszym wejściu w łuk). Czyli większe felgi mają sens tylko jeśli wymieni się również opony na duuuuużo lepsze. Poza tym przy prymitywnym zawieszeniu (nie wiem jak sie sprawuje wielowachaczowe w 4motion) T-roca 18'' czy 19'' praktycznie nie poprawią prowadzenia w zakręcie. Co konstatuję ze smutkiem jako były uzytkownik forestera XT.
Awatar użytkownika
Morette
Posty: 23
Rejestracja: 26 maja 2020, 6:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmiar koła

Post autor: Morette »

W związku z tym że nadchodzi sezon zimowy 2020/21 rozglądam się nad zakupem felg i opon zimowych.
Obecnie mam oryginalne do R-ki: "Pretoria" 8J x 19 ET44 - Opony 235/40 R19 a chciałbym zakupić felgi: 7J x 18 i Opony 215/50 R18. (takie wychodzą też w standardzie)

I teraz mam pytania:
1. Jakie ET mają mieć te 7J x 18
kilka postów wcześniej było opisane że może to być zakres od "ET chyba od 39 do 45"

2. R-ka ma większe tarcze i zaciski - na co zwrócić uwagę przy wyborze felgi 18" ??

Po wrzuceniu zapytania o felgi do przeglądarki otrzymuje się setki wyników -aukcje oraz strony.

Jeden z wyników wizualnych jaki mi się spodobał (guściki każdy ma inne :) ) to takie felgi jak z tej aukcji:
https://allegro.pl/oferta/felgi-18-5x11 ... 8333716025

Czy ET będzie ok?
Czy rozstaw śrub to faktycznie 5x122?
A jaki mamy rozmiar otworu centrującego?

Z góry dziękuje za wszystkie konstruktywne odpowiedzi i porady.

EDIT:
Sprawdziłem wcześniejszy link do porównania opon i felg. Wprowadziłem dane opon i felg dla obydwu wymiarów i praktycznie zgodność 99,7%
W poniższym linku, w zestawieniu różnić (dane) oraz grafice widać że praktycznie to to samo. Bardzo fajne narzędzie.

https://www.willtheyfit.com/index.php?w ... offset2=41
VW T- ROC R 2.0 TSI 4MOTION DSG 300KM
Pawels07
Posty: 36
Rejestracja: 01 cze 2020, 12:25
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Rozmiar koła

Post autor: Pawels07 »

Opinia jest jak odbyt, każdy ją ma.
2.0 Tsi premium
ODPOWIEDZ