Front Assist - działanie

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
VDR
Posty: 132
Rejestracja: 23 lut 2023, 18:01

Front Assist - działanie

Post autor: VDR »

Czy Front Assist działa tylko kiedy używamy tempomatu czy powinien reagować jeśli tylko jest włączony w opcjach np. na zegarach w menu Asystenci ?
Jakaś specjalna kontrolka ma się zaświecić - bo czytam instrukcję i albo czegoś nie rozumiem, albo to nie działa tak jak powinno albo jak wydawało mi się, że powinno.
pshemus
Posty: 262
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Front Assist - działanie

Post autor: pshemus »

Masz na myśli alarmy o przeszkodach lub wspomamaganie hamowania? Działa bez, już mnie pare razy zestresował bo mi zaczął mrugać i piszczeć. Nagłe hamowanie rozumiem, ale te odgłosy to dekoncentrują bardziej niż pomagają
VDR
Posty: 132
Rejestracja: 23 lut 2023, 18:01

Re: Front Assist - działanie

Post autor: VDR »

Dokładnie o to mi chodzi. O wykrywanie np. pieszych + wspomaganie hamowania kiedy auto stwierdza, ze nie ma reakcji kierowcy albo jest za słaba i może dojść do kolizji. Mam wrażenie, że to u mnie w ogóle nie działa. Ale jak lecę na tempomacie (SET) to pilnuje odległości i zwalnia kiedy dojeżdzam do auta jadącego wolniej (ustawianie odległości od poprzedzającego auta działa). Natomiast jadąc bez tempomatu mam wrażenie, że w ogóle nie wykrywa i nie reaguje na przeszkody. Dzisiaj to jeszcze raz dokładniej przetestuję bo w sumie nie zwróciłem nawet uwagi czy pojawia się symbol wykrytego auta na wskaźniku.
JJCC
Posty: 74
Rejestracja: 02 kwie 2023, 11:16

Re: Front Assist - działanie

Post autor: JJCC »

Front Assist to niezależny system od aktywnego tempomatu. Możesz mieć wyłączony tempomat, a front assist będzie działał pod warunkiem, że go nie wyłączyłeś w systemie. On z automatu jest włączony. Jeśli go wyłączyłeś powinieneś mieć komunikat o tym przy zegarach. Jeśli go nie masz to powinien działać. Front Assist z założenia działa awaryjnie i dość późno. Sam się kiedyś przekonałem, a też myślałem, że nie działa. Generalnie kierujący sam wcześniej zaczyna zwalniać i wtedy system odczytuje, że wyhamujesz i nie sam nie ingeruje w Twoją jazdę. Ja miałem raz taki przypadek, że się zagapiłem i samochód gwałtownie wyhamował. Generalnie najpierw zaczyna piszczeć, potem hamuje. Tak to działa. Przy normalnej jeździe tego nie poczujesz. Czasem mi się włącza jak jadę zwykłą drogą, a samochód przede mną skręca w prawo, a ja nie hamuję bo wiem, że zaraz zjedzie i mogę go ominąć lewą stroną. Wtedy nie wciskam hamulca tylko jadę swoim tempem. System wykrywa to jako brak mojej reakcji i sam ingeruje. Generalnie nie ma co samemu testować bo można się oszukać (to tylko system). A jeszcze jedno. Żonie kiedyś wyhamował przed jakąś puszką aluminiową jak był silny wiatr, który tę puszkę przedmuchał na ulicę. Było to dość niebezpieczne bo z tyłu jechał samochód, który też ledwo co wyhamował.
JACK
VDR
Posty: 132
Rejestracja: 23 lut 2023, 18:01

Re: Front Assist - działanie

Post autor: VDR »

Problem w tym, że nie reaguje nawet jak nie depczę na hamulec. Ustawiłem mu nawet aby ostrzegał wcześnie (z poziomu średnio). Radar działa bo pojawia się auto na wyświetlaczu asystenta, auto ewidentnie przybliża się i nic. Zero reakcji. Żadnego ostrzeżenia Hamuj, zawibrowania kierownicą, nic.... Próbowałem zasymulować gapiostwo, dojeżdżając do stojącej kolumny samochodów bez deptania na hamulec wcześniej i mam wrażenie, że jednak powinien wcześniej dawać znać, ze "przydzwonię". Ewidentnie powstawało wrażenie, że gdybym nie zaczął w końcu hamować to bym przydzwonił. Inna sprawa, ze jednak bezpieczeństwo ważniejsze, więc do jakiś skrajnych sytuacji nie próbowałem doprowadzać i zaczynałem hamować jednak troszkę wcześniej niż na tak zwaną ostatnią chwilę ;) Teoretycznie powinien działać od 5km w góre, jeśli dobrze pamiętam instrukcję. Kontrolka u góry nad zegarami, ta z klepsydrą, gaśnie po ruszeniu z miejsca, żółtej kontrolki, która informuje o wyłączeniu Front Assist w lewej części wskażników na dole wyswietlacza też nie ma. Teoretycznie działa - ale nie jestem w stanie póki co tego w żaden sposób zweryfikować i potwierdzić :/
Wachacz
Posty: 508
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Front Assist - działanie

Post autor: Wachacz »

Jak działa Front assist a w zasadzie nie działa obejrzyj sobie na filmikach na YouTube wpisz działanie front assist jest pokazane wiele prób experymentów słabo to wygląda nie można na ten system absolutnie liczyć,w zasadzie nie wiadomo na jakiej zasadzie to działa bo w większości nie reaguje ???.
Ziomekatomek
Posty: 243
Rejestracja: 22 sie 2021, 12:57

Re: Front Assist - działanie

Post autor: Ziomekatomek »

Piszesz o tych filmikach na których "geniusze" wjeżdżają w kartonowe pudła, które są w zasadzie przeźroczyste dla radaru?

U mnie działa, dwa razy uratował od dzwona.
VDR
Posty: 132
Rejestracja: 23 lut 2023, 18:01

Re: Front Assist - działanie

Post autor: VDR »

@wachacz Jeśli mówisz o tych eksperymentach na kartonach, w dodatku bez widoku z wnętrza pojazdu i tego co widać na wyświetlaczu to nie jestem nimi zainteresowany. Wybacz ale YT jest zalany mnóstwem pseudofachowców, którzy chcą zabłysnąć a często mają mgliste pojęcie o tym o czym mówią.
Instrukcja mówi wprost - że system rozpoznaje pojazdy, pojazdy dwukołowe oraz pieszych i nijak karton nawet obklejony folią aluminiową nie koniecznie w te ramy musi się łapać. To nie są testy na podstawie których można w ogóle cokolwiek powiedzieć, co najwyżej można potraktować jako formę jakiegoś żartu.

Ewidentnie działanie tego systemu w moim samochodzie muszę zweryfikować bo nawet nie wyświetla się kontrolka sygnalizacja odstępu kiedy zmniejszam dystans do poprzedzającego auta. Wygląda, tak jakby system był źle skalibrowany albo coś w tym stylu.

@ziomekatomek - a w codziennej jeździe piszczy gdy zbyt szybko podjedziesz do jakiegoś auta albo kontrolka sygnalizacji odstępu się pojawia ?
Galux20
Posty: 413
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: Front Assist - działanie

Post autor: Galux20 »

FA jakoś tam działa.
Nie można na niego liczyć w 100 proc.
Przez 8 lat kilkanaście razy mnie uratował.
Przesadnie czasami, lepiej tak.
Aktywny tempomat raczej mnie denerwuje, FA pomaga .
Te piszczenie to ostateczność, kontrolka często świeci na trasie
1.5 DSG 6,0 spalanie
JJCC
Posty: 74
Rejestracja: 02 kwie 2023, 11:16

Re: Front Assist - działanie

Post autor: JJCC »

U mnie działa. Ewidentnie coś jest nie tak. Chyba bez specjalisty się nie obejdzie.
JACK
ODPOWIEDZ