1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Tiggy »

paulr pisze: 21 lut 2019, 9:32 Byc moze wynika to wlasnie ze specyfikacji jazdy. Ja nigdy nie ruszam bez gazu. Nie mam tez raczej potrzeby toczyc sie w korku na 1. Ale lubie skladac reklamacje jak cos działa nie tak jak trzeba a w moim przypadku nie umiałem doprowadzic do takiej sytuacji jak opisana. Jak nie zapomę to jak bede jechac to wlasnie tak jak opisane;-)
Tzn. samo ruszanie (z gazem czy bez) nie ma w przypadku 'kangura' na zimnym silniku większego znaczenia, bo problem występuje już w momencie kiedy auto się toczy. Po prostu próbujesz delikatnie przyspieszać na jedynce na zimnym silniku.

Jeśli mogę Cię prosić - zrób taki test zaraz po odpaleniu: ruszasz normalnie (z gazem lub bez - jak lubisz ;) ) i jak zaczynasz jechać to pozwalasz, żeby auto toczyło się samo, tzn. silnik sam dodaje sobie gazu (jedziesz tak przez 1-2 m) po czym delikatnie dodajesz gazu - w tym momencie u mnie w 80% przypadków występuje 'kangur'.

PS. Ja strasznie nie lubię reklamacji :D
Barcisz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 22:28

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Barcisz »

Ja odbieram T-roca z tym silnikiem za 3 tygodnie tyle, że w DSG(podobno problem nie występuje albo automat to maskuje-przeskok od razu na drugi bieg). Ale coś musi być na rzeczy bo rozmawiałem wczoraj z dealerem na ten temat i powiedział, że przed oficjalnym odbiorem samochodu będę mógł wykonać jazdę próbną żeby samemu wyczuć czy w zamówionym samochodzie występuje ta "przypadłość". Jak wystąpi to będzie niezła załamka (ponad 45 tyg. czekania).

Pozdrawiam
Bartek
T-roc SE 1.5 DSG z masa dodatkow (wersja UK)
Zamowiony 1.05.2018
Juz u dilera - odbiór 19/03/2019
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Tiggy »

Barcisz pisze: 21 lut 2019, 18:47 Ja odbieram T-roca z tym silnikiem za 3 tygodnie tyle, że w DSG(podobno problem nie występuje albo automat to maskuje-przeskok od razu na drugi bieg). Ale coś musi być na rzeczy bo rozmawiałem wczoraj z dealerem na ten temat i powiedział, że przed oficjalnym odbiorem samochodu będę mógł wykonać jazdę próbną żeby samemu wyczuć czy w zamówionym samochodzie występuje ta "przypadłość". Jak wystąpi to będzie niezła załamka (ponad 45 tyg. czekania).

Pozdrawiam
Bartek
Spokojnie - wg forów z innych krajów problem nie dotyczy DSG. Tam elektronika załatwia sprawę.
The Rock
Posty: 227
Rejestracja: 17 lut 2018, 12:37

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: The Rock »

Tiggy, Dzięki wielkie za odp. Jedna rzecz jeszcze (bo mam wątpliwości):
Tiggy pisze: 21 lut 2019, 17:10 Jeszcze co do występowania problemu - nie wystąpi on jeżeli pozwolisz silnikowi pochodzić dłużej przed ruszeniem (więcej niż 30 sek.).
Czyli u Ciebie ten efekt kangura występuje tylko na zupełnie zimnym silniku? Pytam, bo mam wrażenie, że u innych jest to stały problem przy ruszaniu (może nie każdym, ale jednak niezależnie od temp. silnika).
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Tiggy »

The Rock pisze: 21 lut 2019, 20:08 Tiggy, Dzięki wielkie za odp. Jedna rzecz jeszcze (bo mam wątpliwości):
Tiggy pisze: 21 lut 2019, 17:10 Jeszcze co do występowania problemu - nie wystąpi on jeżeli pozwolisz silnikowi pochodzić dłużej przed ruszeniem (więcej niż 30 sek.).
Czyli u Ciebie ten efekt kangura występuje tylko na zupełnie zimnym silniku? Pytam, bo mam wrażenie, że u innych jest to stały problem przy ruszaniu (może nie każdym, ale jednak niezależnie od temp. silnika).
Tak - 'kangur' występuje tylko na zimnym silniku. Ten efekt jest opisywany tu:
https://www.honestjohn.co.uk/news/ownin ... vo-engine/

Na niemieckich forach T-Roc/Tiguan też się na to skarżą:
https://www.t-rocforum.de/threads/rucke ... ahren.711/

"Wenn das Auto kalt ist, also sehr lange gestanden hat, ruckelt er beim 1. Start auch leicht. Aber nach dem 1. Stop (bei mir nach ca. 100 m.) ist es dann weg." W wolnym tłumaczeniu - kiedy auto jest zimne bo np. długo stało szarpie na jedynce. Po pierwszym stopie (po ok. 100m) efekt znika.

Co do problemów przy ruszaniu także na ciepłym - to tak jak pisałem, ta skrzynia jest specyficzna i faktycznie problem sprawia powolna jazda na jedynce. Sądzę, że właśnie na to skarżą się kierowcy, którzy mówią, że u nich efekt szarpania występuje także na ciepłym silniku.
paulr
Posty: 490
Rejestracja: 25 maja 2018, 3:54

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: paulr »

Zaparkowałem specjalnie tyłem by jechac od razu do przodu. Ruszylem bez gazu przejechalem ten kawałek i naciskajac delikatnie gaz auto jedzie jednostajnie. Ale juz delikatne dodawanie czy ujmowanie gazu powoduje ze autem szarpie. Tylko to chyba nie o to chodziło:-( i teraz albo nie wystepuje to w kazdym silniku. Albo będąć na klejeniu spojlera ( ktorego nie zrobili) podobno majstrowali tez cos z oprogramowaniem w samochodzie i cos tam niby aktualizowali. Mimo iz jak by nie bylo takiej potrzeby wynikajacej z wizyty w serwisie. Tak wiec albo u mnie tego nie bylo. Albo taka aktualizacja cos tam zmienila
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Tiggy »

paulr pisze: 22 lut 2019, 10:31 Zaparkowałem specjalnie tyłem by jechac od razu do przodu. Ruszylem bez gazu przejechalem ten kawałek i naciskajac delikatnie gaz auto jedzie jednostajnie. Ale juz delikatne dodawanie czy ujmowanie gazu powoduje ze autem szarpie. Tylko to chyba nie o to chodziło:-( i teraz albo nie wystepuje to w kazdym silniku. Albo będąć na klejeniu spojlera ( ktorego nie zrobili) podobno majstrowali tez cos z oprogramowaniem w samochodzie i cos tam niby aktualizowali. Mimo iz jak by nie bylo takiej potrzeby wynikajacej z wizyty w serwisie. Tak wiec albo u mnie tego nie bylo. Albo taka aktualizacja cos tam zmienila
paulr - duże dzięki za test. Mam jeszcze jedno pytanie - może nie do końca precyzyjnie to opisałem (niestety chyba najlepiej byłoby pokazać to LIVE osobie siedzącej na fotelu pasażera ;) - ale problem 'kangura' pojawia się właśnie przy lekkim dodawania gazu, tzn. starasz się delikatnie przyspieszać (tzn. nie jedziesz jednostajnie), ale tak, żeby nie przekroczyć 1500 obrotów. Właśnie wtedy szarpał?
U mnie to bardzo fajnie wychodzi bo mam zaraz za domem (15 m) próg zwalniający więc, żeby na niego nie wpaść muszę powoli rozpędzać się na jedynce i zawsze przed tym progiem mam ten problem.


Ja w poniedziałek się wybieram do ASO - przede wszystkich chcę, żeby potwierdzili występowanie problemu i przyznali się (jak w UK) że jest problem.
Wtedy zacznę już działania prawdopodobnie w ramach rękojmi, bo z gwarancją czuję nic się nie da wskórać (tzn VW będzie mówił że "cała armia inżynierów na tym pracuje od roku i dadzą znać" - tyle że dla mnie nic z tego nie wynika).
Prawdę mówiąc coraz bardziej skłaniam się do tego, że jest to jednak problem sprzętu a nie softu.
paulr
Posty: 490
Rejestracja: 25 maja 2018, 3:54

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: paulr »

nie wiem jak bardzo jest teraz zimny silnik, bo stoi w pełnym słońcu ale miałem iść do sklepu, to się przejadę te 400m i sprawdzę jeszcze raz. i jak się uda to ustawię telefon tak by nagrywał obrotomierz.
paulr
Posty: 490
Rejestracja: 25 maja 2018, 3:54

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: paulr »

Muszę przyznać że nie miałem racji. Tak jak napisałem, pojechałem tym samochodem i nie zmieniałem biegu. I faktycznie efekt jest jak na filmiku gdzieś tam wyżej. To znaczy że auto normalnie rusza, jedzie toczy się, jednak gdy bardzo pomału dodaję gaz, dochodzi się do momentu, w którym obrotomierz zaczyna falować a auto skakać. Mało tego utrzymując auto w takim położeniu gazu efekt występuje nawet przez dłuższą chwilę. Dodatkowo po dojechaniu do sklepu.. nie wiem max 400m może mniej, i po ponownym ruszeniu nawet pod domem dało się ten sam efekt bez problemu wywołać. Więc mimo iż wcześniej myślałem i pisałem inaczej widać że efekt występuje. I efekt jest naprawdę nie miły bo autem dość mocno szarpie.
Tylko, ja tego nie zauważyłem wcześniej, tak samo jak pewnie 99% innych użytkowników. i gdyby nie szczegółowa instrukcja jak tego dokonać to nawet wiedząc że coś takiego jest nie umiałem do tego efektu doprowadzić. Tak jak pisałem wcześniej, lubię reklamować jak coś nie działa tak jak należy, lub inaczej niż powinno. A jako że mam cały czas otwarte zgłoszenie na spojler i rozpoznawanie znaków drogowych to w przyszłym tygodniu dodam też te wahania obrotów. A jako że mi to wcale nie przeszkadza bo jak już pisałem udało mi się tego dokonać 2 razy korzystając ze wskazówek to ... być może jak nie będą umieć tego naprawić to w ramach pokuty VW będziemy dyskutować na czymś innym:)
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: 1.5 TSI manual szarpanie przy ruszaniu

Post autor: Tiggy »

paulr pisze: 22 lut 2019, 13:39 Muszę przyznać że nie miałem racji. Tak jak napisałem, pojechałem tym samochodem i nie zmieniałem biegu. I faktycznie efekt jest jak na filmiku gdzieś tam wyżej. To znaczy że auto normalnie rusza, jedzie toczy się, jednak gdy bardzo pomału dodaję gaz, dochodzi się do momentu, w którym obrotomierz zaczyna falować a auto skakać. Mało tego utrzymując auto w takim położeniu gazu efekt występuje nawet przez dłuższą chwilę. Dodatkowo po dojechaniu do sklepu.. nie wiem max 400m może mniej, i po ponownym ruszeniu nawet pod domem dało się ten sam efekt bez problemu wywołać. Więc mimo iż wcześniej myślałem i pisałem inaczej widać że efekt występuje. I efekt jest naprawdę nie miły bo autem dość mocno szarpie.
Tylko, ja tego nie zauważyłem wcześniej, tak samo jak pewnie 99% innych użytkowników. i gdyby nie szczegółowa instrukcja jak tego dokonać to nawet wiedząc że coś takiego jest nie umiałem do tego efektu doprowadzić. Tak jak pisałem wcześniej, lubię reklamować jak coś nie działa tak jak należy, lub inaczej niż powinno. A jako że mam cały czas otwarte zgłoszenie na spojler i rozpoznawanie znaków drogowych to w przyszłym tygodniu dodam też te wahania obrotów. A jako że mi to wcale nie przeszkadza bo jak już pisałem udało mi się tego dokonać 2 razy korzystając ze wskazówek to ... być może jak nie będą umieć tego naprawić to w ramach pokuty VW będziemy dyskutować na czymś innym:)
paulr - jeszcze raz wielkie dzięki za wytrwałość:) Niestety (z powodu progu zwalniającego przed domem, przed którym muszę wolno jechać) codziennie w ten sposób rozpoczynam dzień i dlatego mnie to bardziej irytuje :)
ODPOWIEDZ