System start-stop

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
pshemus
Posty: 271
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: System start-stop

Post autor: pshemus »

Tylko ten algorytm był pisany na kolanie przez jakiegoś najemnika który nie rozumie jak działa samochód. Potrafi wyłączyć silnik gdy auto się lekko toczy i sprowokować niebezpieczne sytuacje. To w ogóle nie powinno się uruchamiać dopóki nie stwierdzi że samochód stoi przez X sekund.

A do nawyków polecam jeszcze guzik na lewym patyku przy kierownicy i ok na kierownicy żeby wyłączyć Lane Assist.
Radio
Posty: 143
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: System start-stop

Post autor: Radio »

S/S w moim trocku jak i tiguanie działa tak samo, czyli auto zatrzymuje się i po sekundzie, może dwóch silnik gaśnie, więc nie mam potrzeby wyłączać go ręcznie ponieważ opanowałem zatrzymanie zanim zadziała system S/S :)
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 191
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: System start-stop

Post autor: JacK666 »

pshemus pisze: 08 sty 2024, 9:22 Potrafi wyłączyć silnik gdy auto się lekko toczy i sprowokować niebezpieczne sytuacje. To w ogóle nie powinno się uruchamiać dopóki nie stwierdzi że samochód stoi przez X sekund.
Nie zauważyłem czegoś takiego ani w t-roc'u ani w Sportsvanie ani polo.
Ale to oczywisćie nie oznacza, że nie ma takiego czegoś jak opisujesz. Nie doktoryzowałem się z jego działania bo wyłączam.
Ale moje doświadczenia z SS to tylko jego działanie ze skrzynią manualną być może z DSG potrafi zadziałać inaczej.
pshemus pisze: 08 sty 2024, 9:22 A do nawyków polecam jeszcze guzik na lewym patyku przy kierownicy i ok na kierownicy żeby wyłączyć Lane Assist.
Akurat tutaj to nie bardzo rozumiem sens wyłączania Lane Assist.
System dosyć dobrze działa, reaguje drganiami i usztywnieniem kierownicy na zjazd ze środka pasa ale na tyle delikatnie, że nie przeszkadza w prowadzeniu a zwraca uwagę.
Fakt trzeba się do niego przyzwyczaić ale wg. mnie bardziej pomaga niż przeszkadza.
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
pshemus
Posty: 271
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: System start-stop

Post autor: pshemus »

Polecam pojezdzić po rozkopanym mieście z domalowanymi żóltymi liniami albo po jakichś wiejskich drogach gdzie jest szycie asfaltu które wykrywa jako linię to zmienisz zdanie.

A co do S/S - mnie się zdarzyło i w T-rocu i w Skodzie z manualem. Kolega w służbowej Octavii miał jeszcze fajniej - auto się prawie zatrzymało, chciał z jakiegoś powodu zmienić pas w korku i w tym momencie zadziałał mu S/S i wytoczył się na sąsiedni pas ze zgaszonym silnikiem. Na szczęscie auto które nim jechało było na tyle daleko żeby się zatrzymać
Radio
Posty: 143
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: System start-stop

Post autor: Radio »

pshemus pisze: 08 sty 2024, 19:55 Kolega w służbowej Octavii miał jeszcze fajniej - auto się prawie zatrzymało, chciał z jakiegoś powodu zmienić pas w korku i w tym momencie zadziałał mu S/S i wytoczył się na sąsiedni pas ze zgaszonym silnikiem.
Nie jest przypadkiem że S/S załączy się dopiero po zatrzymaniu auta (zadziała Hold) i dopiero załącza się S/S ?

W moich VW tak właśnie jest i nie ma możliwości aby auto drgnęło po zadziałaniu s/s.
We wszystkich VW mam DSG i do tych wersji odnoszą się moje wypowiedzi, czy tak samo jest w manualach tego nie wiem, ale nie wydaje mi się aby było inaczej.
Awatar użytkownika
JacK666
Posty: 191
Rejestracja: 20 maja 2023, 20:14

Re: System start-stop

Post autor: JacK666 »

pshemus pisze: 08 sty 2024, 19:55 Polecam pojezdzić po rozkopanym mieście z domalowanymi żóltymi liniami albo po jakichś wiejskich drogach gdzie jest szycie asfaltu które wykrywa jako linię to zmienisz zdanie.
Lane Assist działa powyżej 60 km/h więc, oczywiście teoretyzując, w mieście nie powinien się uaktywnić ;-)
R-line 2023, 1.5 manual, komfort, led plus, beats, kamera, 18 cali, easy open, keyless
pshemus
Posty: 271
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: System start-stop

Post autor: pshemus »

Na dwupasmówkach się włącza. Poza tym odnoszę wrażenie że ma pewną histerezę - włącza się od 60, ale wyłącza gdzies przy 55 albo i mniej.
Wkurzył mnie np. gdy jechałem dwupasmówką (z ograniczeniem do 70) która lekko skręcała w lewo a prosto odchodzil zjazd pod wiadukt przy którym był buspas z wymalowaną linią. On doszedł do wniosku że należy jechać prosto (bo ciągła buspasa po prawej, a ja skręcałem za główną (to nie jest miejsce gdzie włączasz kierunkowskaz jadąc główna).
Po prostu jest to ułomne - na autostradzie albo w długiej trasie gdy jedziesz równo i zaczynasz się męczyć to może się przydać jako pobudka - w mieście to jest upierdliwość.
Endriu
Posty: 53
Rejestracja: 27 lis 2023, 10:48

Re: System start-stop

Post autor: Endriu »

pshemus pisze: 08 sty 2024, 23:42 Na dwupasmówkach się włącza. Poza tym odnoszę wrażenie.........
A co to ma wspólnego z tematem start-stop ??
T-Roc 2.0 TSI 4Motion R-line Sport
Spinner
Posty: 691
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: System start-stop

Post autor: Spinner »

Chyba trafiłem jakiś wyjątkowy egzemplarz, bo u mnie wszystkie systemy i asystenci działają bez zastrzeżeń. Są pomocne i przyjazne kierowcy, nie będąc w żadnym wypadku powodem do frustracji, a start-stop można sobie wyłączyć przyciskiem, a jak się zapomni to też żaden powód do pomstowania.
Radio
Posty: 143
Rejestracja: 28 wrz 2022, 18:49
Lokalizacja: Małe senne miasteczko na Pomorzu Zachodnim.

Re: System start-stop

Post autor: Radio »

Spinner pisze: 10 sty 2024, 10:34 Chyba trafiłem jakiś wyjątkowy egzemplarz, bo u mnie wszystkie systemy i asystenci działają bez zastrzeżeń. Są pomocne i przyjazne kierowcy, nie będąc w żadnym wypadku powodem do frustracji, a start-stop można sobie wyłączyć przyciskiem, a jak się zapomni to też żaden powód do pomstowania.
Obrazek]
ODPOWIEDZ