Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Dezext
Posty: 74
Rejestracja: 18 lut 2020, 14:53

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Dezext »

Wczoraj wyświetlił mi się komunikat 'Sprzwdź poziom oleju', zadzwoniłem do serwisu żeby dopytać jaki olej fabrycznie zalany i podpytałem czy to normalne. Podobno w instrukcji obsługi jest, że na 10.000 może wziąć 2l oleju... trochę śmiesznie. U was też biorą olej?
I tak chciałem zmieniać olej bo już 12.000 przejechane więc zamiast dolewać to wymienię.

Pytanie tylko bo czytałem tutaj że zmieniacie na 0w30 a co jak pojadę na przegląd (mam pakiet serwisowy) wtedy wymienią mi znowu na 5w30? wtedy te zmiany trochę bez sensu bo jednak nie zdrowe dla silnika.
Pado
Posty: 594
Rejestracja: 21 maja 2019, 21:14

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Pado »

Dezext pisze: 02 paź 2020, 8:17 Wczoraj wyświetlił mi się komunikat 'Sprzwdź poziom oleju', zadzwoniłem do serwisu żeby dopytać jaki olej fabrycznie zalany i podpytałem czy to normalne. Podobno w instrukcji obsługi jest, że na 10.000 może wziąć 2l oleju... trochę śmiesznie. U was też biorą olej?
I tak chciałem zmieniać olej bo już 12.000 przejechane więc zamiast dolewać to wymienię.

Pytanie tylko bo czytałem tutaj że zmieniacie na 0w30 a co jak pojadę na przegląd (mam pakiet serwisowy) wtedy wymienią mi znowu na 5w30? wtedy te zmiany trochę bez sensu bo jednak nie zdrowe dla silnika.
jaki masz silnik?
wg mnie tak, biorą olej. Ja zauważyłem, że przy jeździe wokół komina stan się nie zmienia, ale po ostatniej jeździe ekspresówkami kilkaset km 1mm ubyło...
ja zalałem 0w30, a co zrobią na przeglądzie to nie wiem, dowiem się na miejscu podczas przeglądu- na pewno nie zaleję 0w20...
jak się poczyta to normą jest w 1.5, że ludzie dolewają co 10-15tys oleju (zagraniczne fora)- tyle, że umówmy się- za granicą te auta więcej latają po autostradach...
u mnie instrukcja mówi chyba o 1L na 2000km...
Ostatnio zmieniony 02 paź 2020, 10:14 przez Pado, łącznie zmieniany 1 raz.
Spinner
Posty: 680
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Spinner »

Dezext pisze: 02 paź 2020, 8:17 Wczoraj wyświetlił mi się komunikat 'Sprzwdź poziom oleju', zadzwoniłem do serwisu żeby dopytać jaki olej fabrycznie zalany i podpytałem czy to normalne. Podobno w instrukcji obsługi jest, że na 10.000 może wziąć 2l oleju... trochę śmiesznie. U was też biorą olej?
I tak chciałem zmieniać olej bo już 12.000 przejechane więc zamiast dolewać to wymienię.

Pytanie tylko bo czytałem tutaj że zmieniacie na 0w30 a co jak pojadę na przegląd (mam pakiet serwisowy) wtedy wymienią mi znowu na 5w30? wtedy te zmiany trochę bez sensu bo jednak nie zdrowe dla silnika.
Instrukcja T-Roc'a mówi, że w zależności od stylu jazdy i warunków, zużycie oleju może wynosić do 1l na 2000 km, a przy nowym samochodzie, w trakcie przebiegu pierwszych 5000 km, nawet jeszcze więcej. (nie ma rozróżnienia rodzaju i pojemności ale instrukcja jest wg. VIN-u dla samochodu z 2.0 TSI)
Jako dotychczasowy użytkownik silnika 2.0 HDI koncernu PSA, takie zużycie oleju, określiłbym mianem "astronomiczne".
Dezext
Posty: 74
Rejestracja: 18 lut 2020, 14:53

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Dezext »

Mam 1.5tsi czyli nie ma co się obawiać że trzeba dolać olej. Zrobię przy okazji wymianę i tak miałem robić na 15000.
Spinner
Posty: 680
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Spinner »

Dezext pisze: 02 paź 2020, 10:47 Mam 1.5tsi czyli nie ma co się obawiać że trzeba dolać olej. Zrobię przy okazji wymianę i tak miałem robić na 15000.
Decydującym jest jaki poziom odczytasz na bagnecie. Nie sugeruj się normami i przeliczeniami. Komunikat potraktuj jako zachętę żeby zerknąć na najbardziej wiarygodny wskaźnik czyli bagnet (miarkę). Co do częstotliwości wymiany najlepiej przyjąć wariant: co 10 tyś. km ale nie rzadziej niż 1 raz w roku, bo po roku, na skutek starzenia, nawet syntetyk znacznie pogarsza własności.

Co do dolewek to instrukcja zaleca:
1. dowiedzieć się w serwisie co jest zalecane
2. jeżeli nie można w danym momencie zdobyć tego zalecanego oleju wolno, do czasu następnej wymiany oleju, zrobić dolewkę w maksymalnej ilości 0,5l oleju spełniającego normę:

- dla silnika benzynowego bez filtra cząstek stałych: Norm VW 502 00 und ACEA A3/B4 oder API SN (API SM)
- dla silnika benzynowego z filtrem cząstek stałych: Norm VW 504 00 und ACEA C3 oder API CJ-4

Generalnie VW zaleca oleje Castrol'a

Kuriozalnym jest warunek, że do czasu wymiany, można dolać tylko 0,5 l tego "innego niż zalecany" (ale spełniającego normę) oleju.
Jest to moim zdaniem wydziwianie bo wiadomo, że oleje różnych producentów, spełniające daną normę i o tych samych parametrach praktycznie niczym się od siebie nie różnią (jakieś tam dodatki) a większość jest i tak robiona na bazie z polskiego rafinerii Lotos.
Dezext
Posty: 74
Rejestracja: 18 lut 2020, 14:53

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Dezext »

Wymieniłem póki co na taki jak w serwisie mi powiedzieli. Castrol Edge 5w30
Olej 190zł 5L
Filtr 60zł serwis VW
Wymiana 50zł
300zł Brutto.
Kolejna wymiana w serwisie (pakiet) ale i tak muszę wcześniej jechać bo zaczęło mi coś trzeszczeć w tylnych prawych drzwiach więc będę reklamował.
marek_kr
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2019, 9:57

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: marek_kr »

Mam prośbę do Szanownych forowiczów - jak wykosować inspekcję wymiany oleju?
Active Info Display.
T-Roc 2.0 TSI DSG 4motion
Pado
Posty: 594
Rejestracja: 21 maja 2019, 21:14

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Pado »

Z poziomu auta chyba niemożliwe...
aso albo interfejs (np obd11)
pkrzychu
Posty: 49
Rejestracja: 17 cze 2018, 23:39

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: pkrzychu »

Coś mi się zdaje że można i jest to nawet opisane w instrukcji. Proponuję poszukać .Sam jak kupiłem to czytałem tą instrukcję i jestem pewien że przy Active Info Display na pewno było napisane jak to zrobić ale nie starałem się zapamietać niestety
T-Roc 1,5 DSG energetic orange + czarny dach premium plus dodatki
Dawid
Posty: 45
Rejestracja: 17 paź 2020, 14:27

Re: Wymiana oleju co 2 lata lub 30 tys km?

Post autor: Dawid »

Fajnie jakby na forum znalazły się instrukcje łatwiej było by szukać ;)
ODPOWIEDZ