Dezynfekcja klimatyzacji

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Awatar użytkownika
piotr_kg
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2020, 11:04

Dezynfekcja klimatyzacji

Post autor: piotr_kg »

Witam i bardzo proszę o informację jak samodzielnie wymienić filtr kabinowy i zdezynfekować klimatyzację, a w szczególności spłukać parownik.
rob
Posty: 180
Rejestracja: 26 sie 2019, 3:47

Re: Dezynfekcja klimatyzacji

Post autor: rob »

Przypadkiem trafiłem na ten post, może komuś pomoże. I choć to są dość proste sprawy, jednak trzeba mieć świadomość, że samodzielne naprawy wymagają pewnego obycia i kultury technicznej, by czegoś nie urwać, ułamać czy zepsuć (nie raz mi się to zdarzyło - dlatego ostrzegam). A więc do rzeczy, do wymiany filtra trzeba odblokować i otworzyć schowek przed pasażerem. Po otwarciu schowka, w górnej części schowka z dwóch stron są blokady całkowitego/serwisowego otwarcia, trzeba je jednocześnie unieść i schowek opuścić do dolnej pozycji (schowek wcześniej opróżnić, bo wysypie się jego zawartość), odpinając z prawej strony szuflady schowka dźwignię tłumika (w instrukcji na str. 232 rys. 171 jest mniej/więcej to opisane i pokazane). Po otwarciu widać zaślepkę filtra, odblokować górne zatrzaski zaślepki i ją wyjąć do przodu - widać filtr, wyciągnąć stary i włożyć nowy, zwracając uwagę na kierunek przepływu powietrza oznakowany na filtrze, z powrotem założyć zaślepkę i zamknąć schowek (podpiąć tłumik). Dezynfekcja też dość prosta, jednak trzeba "zanurkować" pod schowek przed pasażerem. Widać tam taką osłonę piankową, przykręconą jedną plastikową śrubą którą trzeba odkręcić i zdemontować tą "piankę". Od dołu widać wentylator dmuchawy nawiewu, następnie odblokować zatrzask przy wentylatorze (umiejscowiony od strony komory silnika), jednocześnie przekręcić całą obudową wentylatora i go wyciągnąć (najlepiej odłączyć wtyczkę zasilającą). Po wyjęciu dmuchawy widać kanał biegnący w kierunku środkowej konsoli, do parownika (parownik można wyczuć ręką), tam można włożyć rurkę dozującą preparatu i postępować zgodnie z instrukcją środka czyszczącego... Sam zrobiłem i efekt lepszy, niż po odkażaniu w autoryzowanym serwisie VW :), a może mi się tylko udało :?: ...
;) Premium 2.0 TSI 4Motion DSG, pakiety: komfort, drogowy, sport, zimowy, el. pokrywa bagażnika, Beats, DAB
Wachacz
Posty: 510
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Dezynfekcja klimatyzacji

Post autor: Wachacz »

Ostatnio wymieniałem filtr kabinowy w T rocu założyłem Mann CUK 26009 jak to zrobić wpisz na You-Tube : "ozonowanie i wymiana filtra kabinowego w VW" tam jest wszystko ładnie pokazane więc nie będę tego opisywał.pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotr_kg
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2020, 11:04

Re: Dezynfekcja klimatyzacji

Post autor: piotr_kg »

Dzięki "Rob" za fachowy opis dezynfekcji parownika.
ODPOWIEDZ