Kontrolka silnika - check engine

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Brand12 »

Witajcie! :)
Odebrałem auto z salonu, ujechałem pierwszych 250km mega, mega ostrożnie i delikatnie. Było to kilka dni temu. A dzisiaj ni z gruszki, ni z pietruszki, zaświeciła się kontrolka silnika - check engine. Poza tym nic. Auto jeździ normalnie, żadnych informacji w statusie. Czytałem, że to może być przejściowe - poluzowany korek paliwa albo dużo wilgoci w powietrzu. Fakt, przedwczoraj sporo padało.
Macie jakieś pomysły? Nie bardzo mam chęć na wizytę w serwisie, a już na pewno nie na zostawienie tam auta. Trochę to skomplikowane, bo mam tam 50km. :D
Pozdrawiam! :)
2.0 TSI
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Tiggy »

Brand12 pisze: 24 maja 2021, 21:53 Witajcie! :)
Odebrałem auto z salonu, ujechałem pierwszych 250km mega, mega ostrożnie i delikatnie. Było to kilka dni temu. A dzisiaj ni z gruszki, ni z pietruszki, zaświeciła się kontrolka silnika - check engine. Poza tym nic. Auto jeździ normalnie, żadnych informacji w statusie. Czytałem, że to może być przejściowe - poluzowany korek paliwa albo dużo wilgoci w powietrzu. Fakt, przedwczoraj sporo padało.
Macie jakieś pomysły? Nie bardzo mam chęć na wizytę w serwisie, a już na pewno nie na zostawienie tam auta. Trochę to skomplikowane, bo mam tam 50km. :D
Pozdrawiam! :)
Jeśli nie chcesz się fatygować do serwisu to najlepiej kupić sobie OBD11 i zaczytać błędy. Ja zawsze tak robię ze wszystkimi VAGami jakie mam/miałem - przed wizytą w ASO sprawdzam jakie błędy mam zapisane, żeby później nikt mi kitu nie wciskał.
WXS
Posty: 22
Rejestracja: 16 mar 2020, 6:03

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: WXS »

A nie wrzuciłeś sobie lampek LED? To potrafi namieszać
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Brand12 »

Tiggy pisze: 24 maja 2021, 23:01 Jeśli nie chcesz się fatygować do serwisu to najlepiej kupić sobie OBD11 i zaczytać błędy. Ja zawsze tak robię ze wszystkimi VAGami jakie mam/miałem - przed wizytą w ASO sprawdzam jakie błędy mam zapisane, żeby później nikt mi kitu nie wciskał.
Dzięki za pomysł, doczytam w temacie i nabędę to. :)
WXS pisze: 24 maja 2021, 23:35 A nie wrzuciłeś sobie lampek LED? To potrafi namieszać
Auto ma fabryczne LEDy, nic swojego nie dodawałem. Jedynie kamerki, ale zasilane z gniazdka zapalniczki.
2.0 TSI
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Brand12 »

No więc OBD11 napisało tak:

Kody błędów:
P201500 - Czujnik położ.klapy w kolekt.ssącym / sterow.strum.powietrza Niewiarygodny sygnał
Sporadyczna
P201500 - Czujnik położ.klapy w kolekt.ssącym / sterow.strum.powietrza Niewiarygodny sygnał
Sporadyczna
P001700 - Bank 1, Nockenwellenpos. /Kurbelwellenpositionssensor 2 falsche Zuordnung
Sporadyczna
P001700 - Bank 1, Nockenwellenpos. /Kurbelwellenpositionssensor 2 falsche Zuordnung
Sporadyczna
P227900 - Nieszczelność w układzie ssącym
Sporadyczna

Kody błędów są dla mnie jasne. Ktoś potrafi to zinterpretować jako całość? Jak rozumieć "sporadycznie"? Czy to, że błąd jest wypisany dwa razy to znaczy, że dwa razy wystąpił?

Jutro wycieczka do ASO. Mogę to samodzielnie skasować bez utraty gwarancji?
2.0 TSI
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Tiggy »

Jeśli jedziesz do ASO - nie kasuj, bo sami muszą zaczytać błędy.

Sporadyczna - oznacza, że błąd ustępuje i po kilku uruchomieniach silnika "Check" znika.
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Brand12 »

W ASO odczytali i skasowali błędy. Podobno jskiś felerny czujnik. Jak się ponownie zaświeci, to do wymiany.
Po powrocie do domu zrobiłem skan i pojawiły się nowe P0017 i P2279, ale już nie "sporadycznie" tylko "statyczna". Kontrolka się jednak nie zaświeciła. Czyli zapewne kontrolkę wyzwala P2015. Jeżdżę i obserwuję. 🙂
2.0 TSI
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Kontrolka silnika - check engine

Post autor: Brand12 »

Gdyby ktoś szukał rozwiązania:
Problem po jakimś czasie powrócił, a winowajcą okazał się wadliwy czujnik ciśnienia w kolektorze dolotowym, nr części 06L906051H. Wymieniony na gwarancji.
2.0 TSI
ODPOWIEDZ