Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
elk84
Posty: 103
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: elk84 »

Zauważyłem, że często jadąc ze stałą prędkością (po płaskim, albo z górki) jeśli nie przyspieszam, ale tez nie zdejmuje nogi z gazu, auto zaczyna toczyć się rozpędem i pokazuje wówczas zerowe, chwilowe zużycie paliwa. Zastanawiam się jak to jest możliwe, bo nawet podczas postoju, na biegu jałowym pokazuje zużycie około 0,6 l/h, czyli tocząc się z prędkością 60 km/h na biegu jałowym miałbym zużycie 1l/100km, a przecież nie jadę na luzie i obroty wcale nie spadają (tylko są na poziomo około 2000 obr/min, a bieg jałowy to około 800 obr/min).

Zastanawiam się o co tu chodzi. Czy to tylko błędne wskazanie? Chyba nie, bo zużycie paliwa liczone w tradycyjny sposób, czyli od tankowania do tankowania, wychodzi mi dokładnie takie samo jak to pokazywane przez komputer.

Ten silnik (1.5 TSI) ma tzw. tryb żeglowania, co mogłoby stanowić wytłumaczenie, ale podobno dostępny jest on tylko ze skrzynią DSG a ja mam manual.
extreme84
Posty: 267
Rejestracja: 04 kwie 2021, 15:57

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: extreme84 »

W każdym samochodzie z wtryskiem podczas hamowania silnikiem (czyli na biegu, bez sprzęgła, bez wciśniętego gazu) spalanie jest zerowe.
T-ROC Advance Indium Grey 1.5 TSI Manual + pakiety: komfort, drogowy, zimowy, siedzenia komfortowe, kamera, ciemne szyby, hak
elk84
Posty: 103
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: elk84 »

Ja to obserwowałem podczas „toczenia się rozpędem”, ale faktycznie to mogłoby już być hamowanie silnikiem. To by wszystko wyjaśniało. Dzięki
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: Tiggy »

elk84 pisze: 26 maja 2021, 20:26 Ten silnik (1.5 TSI) ma tzw. tryb żeglowania, co mogłoby stanowić wytłumaczenie, ale podobno dostępny jest on tylko ze skrzynią DSG a ja mam manual.
Co do zerowego spalania - jak napisał kolega wyżej - wszystko gra, przy hamowaniu silnikiem wtryskiwacze są zamknięte, spalanie = 0. To mocno obniża średnie spalanie, przewidywanie sytuacji i w razie potrzeby hamowanie silnikiem zamiast hamulcem.

Co do trybu żeglowania w DSG - on jest analogiczny do jazdy na luzie, czyli bez wrzuconego biegu. Silnik pracuje wtedy normalnie jak na biegu jałowym.
elk84
Posty: 103
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: elk84 »

Czyli przy hamowaniu silnikiem, silnik ma normalne obroty, ale nie dostaje paliwa do komór, czyli tłoki chodzą „na sucho”.
Czy to im nie szkodzi? (tj. Czy to nie grozi zatarciem?)

Przy okazji, zastawiamy się tez nad szkodliwością/celowością trzymania wciśniętego sprzęgła na krótkich postojach (to żeby zapobiec wyłączeniu silnika przez układ start-stop, kiedy widzę, ze nie warto dopuszczać do wyłączenia, bo postój będzie trwać max. kilka sekund). Start-stop nie jest taki zły jak mam stać na światłach ponad minutę, ale niestety ten układ nie ma zdolności przewidywania kiedy wyłączenie silnika ma sens, a kiedy nie.

Aha, czasami start-stop nie zatrzymuje silnika mimo postoju. Wiem ze tak się dzieje kiedy nie są spełnione warunki takie jak np. rozgrzany silnik, naładowany akumulator itp. instrukcja podaje, ze można wówczas sprawdzić dlaczego w tym konkretnym przypadku start-stop nie zadziałał, ale u mnie nigdzie nie ma takiej informacji (MY2021). A wy macie takie info?
Tiggy
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 8:01

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: Tiggy »

elk84 pisze: 27 maja 2021, 14:52 Czyli przy hamowaniu silnikiem, silnik ma normalne obroty, ale nie dostaje paliwa do komór, czyli tłoki chodzą „na sucho”.
Czy to im nie szkodzi? (tj. Czy to nie grozi zatarciem?)
Silnik nie dostaje paliwa, co nie znaczy, że nie jest smarowany i chłodzony. Pompy oleju i wody są napędzane (silnik się obraca) więc taka praca mu nie szkodzi.
elk84 pisze: 27 maja 2021, 14:52 Aha, czasami start-stop nie zatrzymuje silnika mimo postoju. Wiem ze tak się dzieje kiedy nie są spełnione warunki takie jak np. rozgrzany silnik, naładowany akumulator itp. instrukcja podaje, ze można wówczas sprawdzić dlaczego w tym konkretnym przypadku start-stop nie zadziałał, ale u mnie nigdzie nie ma takiej informacji (MY2021). A wy macie takie info?
To się da sprawdzić na panelu Discovery, o ile pamiętam w zakładce status. Wyświetla wtedy informacje, ale one są bardzo ogólne, w stylu "Włączona klimatyzacja", albo "Temperatura wnętrza nie została osiągnięta".
elk84
Posty: 103
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: elk84 »

To się da sprawdzić na panelu Discovery, o ile pamiętam w zakładce status
No właśnie u mnie tego nie ma.
Dario
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2018, 18:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: Dario »

Przy każdej reakcji układu Start Stop (jak jest aktywny) u góry na Discover Media pojawia się info na temat jego statusu. Wtedy trzeba kliknąć na "I" i pokaże się opis czemu silnik się nie wyłącza. Jak się wyłączy to jest tylko jedna informacja "Wyłączenie silnika aktywne" :D
Tam obok jest też ikonka z przyciskiem OFF jak ją naciśniesz to wtedy takich informacji nie będziesz widzieć. Poszukaj w CAR>Ustawienia bo pewnie masz to wylaczone
2.0TSI DSG 4Motion Premium Ravenna Blue/Black
Pakiet: Komfort, Drogowy, Sport, Zimowy, Siedzenia Komfortowe; Elektryczna Pokrywa Bagaznika
elk84
Posty: 103
Rejestracja: 07 paź 2020, 15:17

Re: Zerowe chwilowe zużycie paliwa

Post autor: elk84 »

No właśnie u mnie tego nigdzie nie ma. Sprawdzałęm w ustawieniach - też nie ma nic o Start-Stop. Podejrzewam, że to dlatego, że mam stosunkowo nowy ezglemparz - z października ub.r. (MY2021) i pewnie już się trochę różni, a instrukcja obsługi jak zwykle rozmija się z rzeczywistością w takich szczegółach.
ODPOWIEDZ