Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Roc - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Brand12 »

Witajcie!
Ostatnio pojawia mi się od czasu do czasu komunikat o ograniczeniu działania systemu SOS. Na wyświetlaczu żółty trójkąt, przy przycisku SOS czerwona lampka.
Obrazek
Generalnie system chyba działa, bo po naciśnięciu próbuje nawiązać połączenie.
Natomiast jednego razu, przy jeździe trasą w dużym deszczu oprócz systemu SOS zablokowało się też radio:
Obrazek
a przy próbie szybkiego włączenia do ruchu także ograniczenie silnika do 4000rpm:
Obrazek
Próba resetowania radia w czasie jazdy niestety nic nie dała. Dopiero po ponad godzinnym odpoczynku zgasł problem z SOS oraz silnikiem a radio się włączyło. Za to odezwał się system start-stop:
Obrazek
Na szczęście szybko zniknął - wystarczyło wyjąć i ponownie włożyć kluczyk.
Od tamtej pory przez kilka dni był spokój, a wczoraj znowu SOS. Na szczęście bez dodatkowych atrakcji.
Temat pojawia się na forach różnych aut z grupy VAG. Czy ktoś z forum doświadczał czegoś podobnego? Kilka osób w innych wątkach wskazywało na problem z systemem SOS i anteną jako potencjalną winowajczynią. Czy udało się to rozwiązać?
Mam wrażenie, że u mnie problem pojawia się w okolicznościach wilgoci (deszczu, mycia) i niskich temperatur.
2.0 TSI
baxior
Posty: 273
Rejestracja: 30 sty 2021, 14:47
Lokalizacja: GDA
Kontakt:

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: baxior »

2 razy od maja 2021 miałem problem z SOS, ale następnego dnia znikał.
T-Roc Premium 1.5 TSI Manual Czarna Perła z pakietami i dodatkami😉
Maj 2021
Spinner
Posty: 680
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Spinner »

2 razy maiłem problem z SOS. Za pierwszym razem wymienili mi antenkę. Drugim razem, prawdopodobnie po myciu myjką ciśnieniową. Po dwóch dniach problem ustąpił. Podejrzewam, że ma to związek z zawilgoceniem a następnie wysychaniem antenki i podzespołu. Za pierwszym razem nie usunięto problemu z marszu bo musiałem czekać 1 dzień na fachowca, który się zna na elektronice samochodu i obsługuje jednocześnie kilka ASO. Fachowiec przyznał szczerze, że "panie, teraz to te samochody tak pokomplikowali, że zwykły, dobry nawet elektryk samochodowy, nie jest w stanie ogarnąć niektórych tematów".
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Brand12 »

Dzięki za info! :-) Sam SOS to pół biedy. Gorzej jak zaczynają wariować inne elementy. Złożoność systemów jest zapewne kluczem do ich awaryjności i trudności w opanowaniu awarii. O ile można zrezygnować z myjni, to z deszczu już nie za bardzo :-) Pierwszy SOS pojawił się dzień po umyciu auta na lekkim mrozie, gdzie auto cały czas od umycia do wyjazdu na drugi dzień spędziło w garażu. Wcześniej auto było myte regularnie, przy dodatnich temperaturach i problem nie występował.
2.0 TSI
Spinner
Posty: 680
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:25

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Spinner »

Brand12 pisze: 09 sty 2022, 21:48 Dzięki za info! :-) Sam SOS to pół biedy. Gorzej jak zaczynają wariować inne elementy. Złożoność systemów jest zapewne kluczem do ich awaryjności i trudności w opanowaniu awarii. O ile można zrezygnować z myjni, to z deszczu już nie za bardzo :-) Pierwszy SOS pojawił się dzień po umyciu auta na lekkim mrozie, gdzie auto cały czas od umycia do wyjazdu na drugi dzień spędziło w garażu. Wcześniej auto było myte regularnie, przy dodatnich temperaturach i problem nie występował.
Dla mnie też sam SOS był sprawą drugorzędną a w serwisie byłem w innej sprawie i nie chciałem czekać na nową antenkę i fachowca, ale w ASO uparli się, że nie mogą mnie puścić z tą usterką bo na jakimś szkoleniu opowiadali im o wypadku w Niemczech, kiedy to, właśnie przez taką usterkę, nie wysłano pomocy do rozbitego auta i zrobiła się duża afera. Ponoć centrala powinna wiedzieć, że w twoim aucie SOS nie działa i natychmiast przywołać cię do serwisu. U nas może działa to inaczej albo wcale nie działa. Jak już sugerowałem, prawdopodobnie uszczelnienie pomiędzy dachem a antenką jest z natury felerne i jak myję na myjce to staram się unikać rejonu antenki.
Wachacz
Posty: 509
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Wachacz »

Informacją z ostatniej chwili:do wykonania w Pana aucie jest akcja fabryczna na wgranie nowego oprogramowania do sterownika OCU zarządzającego pracą systemu SOS,taką informację dostałem z ASO VW 27.01.22r.samochód mam z mają 2021r.1,5 tsi manual Premium ja nigdy nie miałem problemu ani żadnego komunikatu odnośnie SOS.
Brand12
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2021, 18:05

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Brand12 »

Wachacz pisze: 30 sty 2022, 12:01 Informacją z ostatniej chwili
Dzięki, widziałem Twój wpis w Twoim wątku :-) Na razie nie dostałem zaproszenia, problem od jakiegoś czasu nie wystąpił, więc do ASO się nie wybieram. :-) W moim przypadku to wycieczka 50km w jedną stronę, trochę szkoda mi czasu.
2.0 TSI
Wachacz
Posty: 509
Rejestracja: 27 wrz 2021, 18:22

Re: Problem z SOS, infotainment i elektroniką w ogóle

Post autor: Wachacz »

Wiesz to taka informacja przy okazji bo pytałem o koszt przeglądu przy 30 tys/km mam od maja 2021r. nalatane ok.10900 km więc do wezwania komputera jeszcze sporo czasu.Ja do ASO mam niestety ok.140 km w jedną stronę więc sporo za to do Niemieckiego ASO parę "kroków"koszt przeglądu ok.310 euro.?.
ODPOWIEDZ