Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Cross - zakup, eksploatacja, problemy itd.
Orken
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2024, 20:59

Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: Orken »

Cześć,

Obrazek

Czy takie radio jak na zdjęciu posiada Android Auto? Czy jest jakoś ograniczone w stosunku do wersji dotykowych?
Dzięki
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: lajosz »

Mój T-Cross z 2022 roku też ma radio z fizycznymi przyciskami i jest tam Android Auto .... po kablu i TYLKO po kablu, czyli nie ma połączenia WiFi.

Natomiast jak już połączysz radio z telefonem (kablem) , to możesz również sparować go przez Bluetooth, z tym że Bluetooth wtedy służy TYLKO do odtwarzania muzyki i do niczego więcej, czyli możesz mieć bezprzewodowe połączenie, ale tylko do odtwarzania muzyki.

Tak na marginesie .... jeśli nie masz smartfona z USB C, a np. starszego z micro USB, to dość ciężko jest kupić kabel który będzie działał jak trzeba.
Ja dopiero za piątym razem kupiłem taki który zadziałał .... firmy DELOCK jakby co.
Orken
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2024, 20:59

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: Orken »

Dzięki za odpowiedź. Czytałem,że chcąc mieć internet w aucie trzeba mieć modem USB, lub w gnieździe 12v. Może wtedy da się stworzyć sieć wifi i połączyć radio z telefonem?
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: lajosz »

Orken pisze: 15 kwie 2024, 20:51 Czytałem,że chcąc mieć internet w aucie trzeba mieć modem USB, lub w gnieździe 12v.
Nie za bardzo rozumiem, bo przecież Internet w Aucie masz ZAWSZE wtedy kiedy masz smartfona z dostępem do Internetu, więc .... po co modem USB ?

Zresztą, ciekawa sprawa z tym dostępem do Internetu w T-Crossie i podejrzewam że nie tylko w tym VW.

Otóż, mając zainstalowaną oficjalną aplikację Volkswagen, możemy przeglądać sobie raport z podróży, czyli ile spalił, ile przejechał, w jakim czasie + ile zostało do przeglądu i takie tam inne.
Przecież ta aplikacja, żeby podawać w/w dane, jakoś MUSI łączyć się z pojazdem, więc .... moim zdaniem ... komunikacja odbywa się poprzez wbudowany w auto moduł GSM który łączy się z serwerami Volkswagena po prostu poprzez sieć komórkową.
Tym bardziej, że przecież jest tam również całe to SOS, czyli przycisk pomocy w razie wypadku który sam wybiera numer do służb ratunkowych i podaje (chyba) lokalizację pojazdu.

Inaczej pisząc, komunikacja z Internetem NA PEWNO się odbywa.
Jedynym wytłumaczeniem, dlaczego nie można z tego modułu GSM korzystać jak ze smartfona, może być po prostu fakt, że jest to bardzo prosty układ realizujący połączenia bardzo wolno i tylko w wąskim zakresie pasm.

Jeśli o mnie chodzi, to po prostu podłączam KABLEM smartfona do samochodu i .... to wszystko, czyli Android Auto działa jak trzeba, a Internet jest pobierany ze smartfona .
Wszystko działa jak należy.
Połączenie kablem ma oczywiście wadę w postaci .... zwisającego kabla, ale .... to JEDYNA wada.
Połączenie kablowe uważam za LEPSZE niż po WiFi, bo jest bardziej stabilne + CO ZNACZNIE WAŻNIEJSZE , smartfon nam się nie tylko nie rozładuje, ale jeszcze ładuje się cały czas podczas jazdy.
Taka nawigacja (Google Maps) potrafi w błyskawicznym tempie zeżreć baterię, a dodatkowo smartfon zużywa baterię na ciągłym połączeniu LTE, więc ... w przypadku dodatkowego obciążenia go jeszcze transmisją WiFi, bateria znika w oczach, czyli .... co z tego że mamy bezprzewodowo, skoro za długo nie pojeździmy w ten sposób, bo po prostu bateria wyczerpie się błyskawicznie.
Dlatego ja preferuję .. jednak ... połączenie kablowe .... jest stabilniej, nie rozładujemy telefonu (a naładujemy go) i nie trzeba kombinować z połączeniem WiFi, w różnych pojazdach różnie to bywa.
Zresztą, w T-Crossie i tak nie można połączyć się poprzez WiFi.
Orken
Posty: 14
Rejestracja: 07 mar 2024, 20:59

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: Orken »

lajosz pisze: 16 kwie 2024, 7:08
Orken pisze: 15 kwie 2024, 20:51 Czytałem,że chcąc mieć internet w aucie trzeba mieć modem USB, lub w gnieździe 12v.
Zresztą, w T-Crossie i tak nie można połączyć się poprzez WiFi.
Aha, a myślałem, że można przez Wifi.
Po prostu czytałem o takim rozwiązaniu - modem wpięty w usb odbiera internet i jest hot spotem - telefon i auto łączą się z nim i w ten sposób
telefon i auto są połączone bezprzewodowo, za pomocą wifi własnie.
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: lajosz »

Orken pisze: 15 kwie 2024, 20:51 telefon i auto łączą się z nim i w ten sposób telefon i auto są połączone bezprzewodowo, za pomocą wifi własnie.
Oczywiście można tak jak piszesz, ale ... wtedy przecież MUSISZ do modemu włożyć kartę SIM, czyli .... dodatkowa opłata TYLKO ZA TO żeby był internet bez udziału telefonu.
Przy okazji dochodzi kolejny grat w postaci modemu właśnie który i tak przecież MUSISZ połączyć kablem, czyli kabel tak czy siak wisi.

Oczywiście są wynalazki typu --> https://www.x-kom.pl/p/1192229-stacja-m ... -auto.html

Można zobaczyć jak to działa np. tu --> https://www.youtube.com/watch?v=LfYIqGgnFmc
zurit
Posty: 23
Rejestracja: 01 paź 2021, 21:49

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: zurit »

może to głupie pytanie (jestem trochę analogowy), ale podłączając telefon kablem usb google maps będą się wyświetlać na ekranie auta ?
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: lajosz »

zurit pisze: 16 kwie 2024, 21:10 może to głupie pytanie (jestem trochę analogowy), ale podłączając telefon kablem usb google maps będą się wyświetlać na ekranie auta ?
Ja też nie mam już 20 lat, ale że od dawna pracuję w ogólnie pojętych komputerach, to nie mam z tym wszystkim kłopotu :)

Odpowiadając na Twoje pytanie.

Tak, dokładnie tak.
Po to między innymi jest ten cały Android Auto.

Pamiętaj jednak, że samo (że się tak wyrażę:)) włożenie wtyczki nie wystarczy, czyli to nie jest automat że łączysz kablem smartfona z autem i wszystko dzieje się automatycznie.
Zanim co, trzeba przejść krótki proces, czyli najpierw musisz (jeśli nie masz) zainstalować na telefonie Android Auto.
Dopiero po tym, łączysz telefon z samochodem (oczywiście radio w aucie powinno być włączone) .
W radiu przyciskasz przycisk APP i dalej już według poleceń pokazujących się na ekranie.
Podczas tego procesu, mogą się wyświetlać komunikaty po przeróżnego rodzaju zgody ... należy je potwierdzać.
Prawdopodobnie będzie również monit o połączenie przez BlueTooth i też .... lepiej się zgodzić, bo jeśli nie, to owszem, Android Auto będzie działać normalnie, ale za każdym razem kiedy się połączysz, będzie "krzyczał" o parowanie urządzeń, tak że lepiej sparować, a później, jak nie chcesz korzystać z BlueTooth, to po prostu nie korzystasz, ale już nie będziesz nękany komunikatami.

Po wszystkim, możesz już korzystać z Android Auto na ekranie radia w aucie, czyli Google Maps i inne aplikacje będą dostępne na ekranie radia.
Teraz, za każdym razem kiedy połączysz smartfona z autem, wszystko powinno łączyć się automatycznie.

Wszystko jest dość proste, więc na pewno sobie poradzisz.
zurit
Posty: 23
Rejestracja: 01 paź 2021, 21:49

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: zurit »

ale ciągle mówimy o wyświetlaniu aplikacji przy podłączonym kablu ?
rozmawiać przez radio mogę normalnie przez bluetooth
kontakty telefonu widzę też na ekranie radia, a jak ktoś dzwoni oprócz tego jeszcze na centralny wyświetlaczu
zurit
Posty: 23
Rejestracja: 01 paź 2021, 21:49

Re: Radio z fizycznymi przyciskami - czy posiada Android Auto?

Post autor: zurit »

jeszcze ws. posta powyżej
po wciśnięciu klawisza APP (bez podłączonego kablem telefonu) wyświetla mi się taki komunikat :
TA FUNKCJA NIE JEST ODBLOKOWANA
ABY ODBLOKOWAĆ TĄ FUNKCJĘ SKONTAKTUJ SIĘ Z DILEREM

z kablem jeszcze nie próbowałem, ale pewnie będzie to samo
ODPOWIEDZ