Kamera cofania

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Cross - zakup, eksploatacja, problemy itd.
pshemus
Posty: 289
Rejestracja: 16 lut 2023, 19:23

Re: Kamera cofania

Post autor: pshemus »

No tak, zapomniałem, że T-Cross nie ma klapki. To uważam za jeden z lepszych patentów w VW (dopóki się nie zepsuje;) ), zwłaszcza przy tym jak brudzi się tył.

Ale dalej nie widzę związku między fizycznym czujnikiem w wersji Low/High a tym jak się wyświetlają linie. Tym zajmuje się raczej jednostka centralna a nie sama elektronika w kamerze. Jedyne co do mnie przemawia to lepsza jakość obrazu (wyższa rozdzielczość, większe kąty widzenia, kontrast itp), które są potrzebne do jakiejś bardziej zaawansowanej funkcji oprogramowania.
Samo przełożenie skrętu kierownicy na animację kresek plus wykonanie kalibracji w zależności od modelu auta (promień skrętu, rozstaw osi, zwist z tyłu itp) to zadania dla średnio rozgarniętego studenta automatyki albo informatyki.

Co do ceny - fabryczna kamera Low w nowym T-crossie to koszt 1300 zł, w T-rocu podobnie. 1800 za nową kamerę High, montaż i zmianę softu uważam za w miarę sensowną ofertę. Wiadomo, z używką wyjdzie taniej, poza tym zakładam że tę wymontowaną oddają i nadaje się do odsprzedania.
lajosz
Posty: 102
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Kamera cofania

Post autor: lajosz »

Tomasz_W-wa pisze: 09 maja 2024, 17:08 Co do montażu kamery w naszych autach (czytaj T-Cross-ach) ja to będę robił sam, koszt jaki mi wyjdzie to zapewne ok. 500-600 zł w zależności za ile kupię kamerę i wiązkę no chyba że kabel video zastosuje np. od Golf-a 7 bo one są wszystkie takie same, chodzi tylko o długość. Schemat podłączenia mam, a więc wiązkę prądową mogę wykonać sam bo już nie jedną wiązkę wykonywałem i montowałem w różnych autach.
Dla mnie ceny typu 2000 zł czy 3000 zł to jakaś abstrakcja, ale ja działam w tych samochodach już z 20 lat, a więc jakąś tam wiedzę mam i nie jedną modyfikację wykonywałem na autach VW.
No więc właśnie .... gdybym miał podobne doświadczenie co Ty, to NA PEWNO zrobiłbym to sam.
Niestety ... nie mam :)

Mimo to, jeśli widziałbym jakiś filmik gdzie krok po kroku pokazany jest montaż takiej kamery z uwzględnieniem demontażu wszystkich niezbędnych plastików (czyli jak je zdjąć żeby nie połamać) + pokazane by było jak to wszystko po kolei połączyć, to .... tak na 90% zrobiłbym to sam.

Inna sprawa, że .... i tak musiałbym mieć wenę :) ... bo ja już najmłodszy nie jestem :)
Tomasz_W-wa
Posty: 14
Rejestracja: 04 maja 2024, 10:38

Re: Kamera cofania

Post autor: Tomasz_W-wa »

Dla mnie to nie ma problemu mogę zrobić manul-a (nie jednego już robiłem i zamieszczałem na innych forach), tylko nie będzie to raczej filmik, a zdjęcia co robić po kolei z opisem + kodowania w sterownikach).
Fajnie by było żeby na forum zrobić osobno foldery dla działów np. "Moje auto T-Cross" czy Warsztat T-Cross" które będą przypięte na górze i nie będą przesuwać się w dół jak ktoś będzie pisał Nowy watek.
W nich będzie można się pochwalić swoim autem i modyfikacjami czy ulepszeniami, które zrobiliśmy czy założyliśmy w aucie, w dziale Warsztat to oczywiście zamieszczane by były opisy jak wykonać mody w tym aucie. Sam mogę zrobić manuale do kamery tylnej czy składach lusterek jak je będę montował w aucie, czy podmiana dekoru deski przedniej na taką z podświetlaniem Ambiente z rocznika 2022, czy klamek z Ambiente, które też mam w planach.

Co do wieku to ja też nie jestem nastolatkiem He He
Z 20 lat już bawię się z autami grupy VAG (czytaj modyfikacje).

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
lajosz
Posty: 102
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Kamera cofania

Post autor: lajosz »

@Tomasz_W-wa

Zacny pomysł, ale .... tym forum chyba nikt się nie zajmuje, czyli ... żyje własnym życiem.
Ktoś przy temacie // Składane lusterka // wstawił spam i nawet nie można tego zgłosić :)

Mimo wszystko, gdyś kiedyś miał wenę, czyli chciałoby Ci się wstawić tu tutorial jak zamontować kamerkę w T-Cross-ie , ale .... w T-Cross-ie , a nie ogólnie w Volkswagenie, gdzie pokazane byłoby krok po kroku co i jak, to myślę że sporo osób by skorzystało.

Generalnie, dziękuję za deklarację pomocy.
Tomasz_W-wa
Posty: 14
Rejestracja: 04 maja 2024, 10:38

Re: Kamera cofania

Post autor: Tomasz_W-wa »

Chyba ktoś tu jest Moderatorem, pewnie loguje się co jakiś czas i nie wyłapuje na bieżąco takich rzecz jak Spam w temacie o lusterkach (tak widziałem i zgłosiłem to klikając odpowiedni przycisk).

Co do manuala to nie ma problemu, mam kabelek video z Golf-a 7 HB pod tylną kamerę, a więc mogę nawet na testy podłączyć pod radio i zrobić testową wiązkę (zasilanie ze skrzynki bezpieczników, masa i sygnał ze wstecznego po tylnej lampce), nie wiem tylko czy obecne radio, które siedzi w aucie obsługuje tylną kamerę bo to niski model 2GA035869 (będzie wymiana tylko nie wiem jeszcze czy na Mib 2 czy już na Mib 3).

-------------------------------------------------------------------------------
Address 5F: Information Electr. (J794) Labels: None
Part No SW: 2GA 035 869 HW: 2GA 035 869
Component: MU-E--ER 715 0740
Serial number: 14101900021950
Coding: 02120600BE00000041110001010002001F0000C40000010000
Shop #: WSC 00788 648 00255
ASAM Dataset: EV_MUEnt4CGen2LGE 001044
ROD: N/A
VCID: 79F397BBF81D1D4106-802C

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Kamerkę kupię już w następnym miesiącu bo kilka rzeczy już w tym zakupiłem do autka na mody (oryginalne dywaniki welurowe, lampi Led kabiny, dekory konsoli w wersji Piano Black z podświetlaniem Ambiente, dotykowy panel climatronic, szykuje graty pod oświetlenie nóg (przód i tył) i zakup OBDeleven Ultimate do kodowania sterowników z zabezpieczeniem SFD (czyli auta po 2020 roku). Wcześniej działem raczej na VCDS-e może będę jeszcze działał ale teraz dużo opisów robi się na OBDeleven.

Obrazek


Fajnie jak by był dział typu "Warsztat" gdzie można by wrzucać manuale, a tak po miesiącu temat poleci w dół i tyle go widzieli HE HE.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
lajosz
Posty: 102
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Kamera cofania

Post autor: lajosz »

Tomasz_W-wa pisze: 26 maja 2024, 20:47 zgłosiłem to klikając odpowiedni przycisk
Rzeczywiście ... jest takowy :)
Że też nie zauważyłem.
Tomasz_W-wa pisze: 26 maja 2024, 20:47nie wiem tylko czy obecne radio, które siedzi w aucie obsługuje tylną kamerę bo to niski model 2GA035869
Ja mam chyba najniższy możliwy model radia, a i tak kamerę obsługuje ..... przynajmniej tak powiedzieli panowie z ASO :)

Tak czy siak, jeśli zrobisz tutorial, to zapewne i tak będzie "wysoko" (czyli nie spadnie) bo wydaje mi się że co i rusz ktoś będzie zadawał jakieś pytania.
ODPOWIEDZ