Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Wszystkie tematy związane z Volkswagenem T-Cross - zakup, eksploatacja, problemy itd.
pablo_grubbas
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2023, 15:59

Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: pablo_grubbas »

Hej,

Pojawił się pomysł kupienia T-Crossa 2019 r. 1.0, 115 KM, automat, przebieg 25 tyś...cena z salonu vw to 90 tyś.

To czy cena jest adekwatna to też dobre pytanie, ale chciałbym uzyskać Waszą opinię na temat spalania przy jeździe 100% po mieście na krótkich odległościach. W założeniu przyjąłem, że z tak małym silnikiem nawet crossover typu T-Cross nie powinien po mieście spalić więcej niż 6.5 - 7 litrów, ale poczytałem trochę i ludzie piszą że w rzeczywistości spalanie po mieście to 8-9, w porywach do 10l.

Pojawił się argument, że tak mały silnik potrzebuje wejść na wysokie obroty i zużyć dużo paliwa aby taką masę ruszyć.

No więc jak to wygląda przy silniku 1.5? Teoretycznie większy silnik to wyższe spalanie, ale z drugiej strony większa moc to mniej paliwa potrzebne do ruszenia T-Crossa.

Prośba o Wasze opinie i doświadczenie z własnej jazdy.
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: lajosz »

pablo_grubbas pisze: 12 cze 2023, 16:09 Pojawił się pomysł kupienia T-Crossa 2019 r. 1.0, 115 KM, automat, przebieg 25 tyś...cena z salonu vw to 90 tyś.
Powyższe jest napisane w taki sposób, że nie wiadomo czy cena to 90 tyś za zupełnie nowe (bezprzebiegowe) auto czy z salonu, ale z przebiegiem 25 tyś.

pablo_grubbas pisze: 12 cze 2023, 16:09 W założeniu przyjąłem, że z tak małym silnikiem nawet crossover typu T-Cross nie powinien po mieście spalić więcej niż 6.5 - 7 litrów, ale poczytałem trochę i ludzie piszą że w rzeczywistości spalanie po mieście to 8-9, w porywach do 10l.
Wszystko zależy od stylu jazdy i jednym spali te 6.5 - 7l, a innym nawet 10l.

pablo_grubbas pisze: 12 cze 2023, 16:09 Pojawił się argument, że tak mały silnik potrzebuje wejść na wysokie obroty i zużyć dużo paliwa aby taką masę ruszyć.
No więc jak to wygląda przy silniku 1.5?
Teoretycznie większy silnik to wyższe spalanie, ale z drugiej strony większa moc to mniej paliwa potrzebne do ruszenia T-Crossa.
To prawda.
T-Cross z silnikiem 1.5 spala UWAGA ... MNIEJ niż 1.0, pomimo iż przecież ma większy litraż.
Co prawda niewiele mniej, ale ... jednak mniej.
Dokładnie tak jest jak piszesz, czyli mocniejszy silnik potrzebuje mniej paliwa żeby ruszyć tę samą masę co silnik słabszy + do tego jest .... mocniejszy po prostu, ale .... samochód jest wtedy droższy.

pablo_grubbas pisze: 12 cze 2023, 16:09Prośba o Wasze opinie i doświadczenie z własnej jazdy.
Ja kupiłem swoje auto nowe, prosto z salonu prawie równo rok temu.

Jest to T-Cross 1.0 DSG (110 koni)

Jeżdżę .... BARDZO MAŁO , bo jakiś raz w tygodniu.
Spalanie u mnie, to właśnie te 6.5 - 7 litrów ... oczywiście liczone średnio.
Nie wiem jak jest w innych egzemplarzach, ale u mnie automat sam wybiera dość wysoki bieg (5-6) w zupełnie wolnej jeździe i auto (dwie osoby w środku) daje radę, aczkolwiek jak chcemy szybciej ruszyć, to turbina się włącza i jak to w automatach ... chwileczkę to trwa zanim dostanie kopa.

Mnie ten silnik 1.0 zupełnie wystarcza i nie widzę powodu żeby kupować mocniejszy, ale .... mocniejszy silnik, to lepsze osiągi wyższa kultura pracy, bo ten silnik 1.5 już ma CZTERY CYLINDRY, a nie trzy jak przy 1.0, więc jak to mówią .. "nie warczy" .
Chociaż ... ten mój 1.0 ... czasem , ale naprawdę tylko czasami daje znać, że tam są 3 cylindry .
Myślałem że te 3 cylindry będą mi przeszkadzać (dźwięk i drgania), ale ... o dziwo ... naprawdę trzeba się wysilić i specjalnie zwracać na to uwagę żeby to zauważyć, odczuć lub usłyszeć .... inaczej pisząc ... nie przeszkadza mi to w ogóle.

Jeśli mogę coś polecić, to .... warto wziąć samochód OD RAZU z kamerą cofania i to tą z ruchomymi liniami.
Nie jest to oczywiście konieczne, ale tylna szyba w T-Crossie jest (moim zdaniem) ZDECYDOWANIE za mała i cofając trzeba naprawdę uważać.
Miałem okazję się przejechać T-Crossem koleżanki z w/w kamerą i .....komfort jazdy do tyłu jest NAPRAWDĘ WART wydania dodatkowych pieniędzy na kamerkę.

Nie polecam natomiast wydawania kasy na dodatkowe rzeczy związane z systemem Infotainment (We Connect), czyli płacenia tzw. abonamentu za korzystanie z tego "dobrodziejstwa" .
Wspomniana wyżej koleżanka kupiła T-Crossa w najwyższej możliwej wersji, więc ... ma wszystko :) , ale .... Volkswagenowy We Connect za którego HGW dlaczego chcą regularnej, cyklicznej opłaty, to (moim zdaniem) kpina z klienta, ale .... możliwe że komuś się to spodoba.
Nawet gdyby to było za darmo, to i tak korzystanie z tego jest delikatnie pisząc ... niezbyt wygodne, a już NA PEWNO nie konieczne.

Wracając do spalania, to .... jak wspomniałem ... jeżdżę mało, więc ...czy spali 6, 7 czy 10 litrów nie ma dla mnie większego znaczenia i przy zakupie byłem tego w pełni świadomy.
Kupiłem T-Crossa, bo po prostu mi się podoba (lubię klasyczne bryły) + jest mały na zewnątrz i duży w środku + jest ...podniesiony, czyli znacznie wygodniej się z niego wysiada niż z normalnego auta + wszystko w środku ma jeszcze normalne (zegary, przyciski + pokrętła fizyczne), a nie dotykowe g_wno.

Ma oczywiście kilka wkurzających rzeczy, np. Start-Stop który włącza się automatycznie czy tego chcemy czy nie.
Do tego Line Assistant który też włącza się automatycznie ... chcemy czy nie.
Przy okazji ... HGW dlaczego .... NIE MOŻNA wyłączyć radia, czyli jak je włączymy, to jedynym sposobem pozbycia się dźwięku z radia jest przełączenie na inne źródło (np. kartę SD) albo wyciszenie całkowite, albo wyłączenie w ogóle systemu Infotainment.
Niby nic, ale ... jest to szczególnie irytujące jeśli korzystamy np, z Android Auto i nawigacji, bo bywa, że ciężko usłyszeć komunikaty głosowe nawigacji, albo w potoku dźwięków z radia nie rozpoznamy komunikatu ... Po prostu nie wyłączymy radia i już, a jak wyłączymy Infotainment, to nie mamy nic na ekranie ... no .. oprócz zegara :)

No dobra ... kończę już bo się rozpisałem :)
pablo_grubbas
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2023, 15:59

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: pablo_grubbas »

Hej,

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Te 90 tyś zł co pisałem, to jest to cena za auto używane z salonu VW z silnikiem 1.0. Jest też t-cross z silnikiem 1.5 z 2021 r., przebieg 17 tyś zł, również z tego samego salonu, za 102 tyś zł. Zastanawiam się czy nie warto dołożyć do większego silnika skoro spalanie wcale nie będzie wyższe, a auto będzie lepiej śmigać.
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: lajosz »

pablo_grubbas pisze: 13 cze 2023, 10:01 Zastanawiam się czy nie warto dołożyć do większego silnika skoro spalanie wcale nie będzie wyższe, a auto będzie lepiej śmigać.
Nie tylko nie będzie wyższe, ale ... wręcz niższe, no i oczywiście samochód będzie bardziej dynamiczny + wyższa (4 cylindry) kultura pracy, ale .... niejako "za karę" :) samochód z silnikiem 1.5 jet po prostu droższy.

Moim zdaniem, jeśli masz pieniądze, to lepszym wyborem będzie auto z silnikiem 1.5, ale ..... jeśli nie masz czegoś co niektórzy nazywają "zacięciem sportowym" , to przy normalnej jeździe nie zauważysz różnicy pomiędzy 1.0 a 1.5
Galux20
Posty: 425
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: Galux20 »

Nam na testach 1.0 palił więcej.
-+ około 0.5 litra.
Co ciekawe , tym 1.0 nawet fajnie się jeździ.
Wiadomo przy wyprzedzaniu trzeba pamiętać , że to jednak 1.0.
Na dojazdy do pracy i szkoły wystarczający.
Tcross to świetne auto.
1.5 w tym aucie to aż nadto.
Zastanów się czy robisz takie duże przebiegi żeby się martwić trwaloscią,
Nie mam podstaw no ale myślę , że przy odsprzedaży każdy będzie szukał 1.5.
Taki tcross z 1.5 to niepozorny bolid.

Jesli robisz rocznie z 10 tys km
To ten 1.0 będzie ok
1.5 DSG 6,0 spalanie
lajosz
Posty: 89
Rejestracja: 04 wrz 2022, 14:19

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: lajosz »

Galux20 pisze: 17 cze 2023, 20:25 Nam na testach 1.0 palił więcej.
-+ około 0.5 litra.
Wszystko zależy od tego jak się jeździ i jakiej metody użyto do pomiaru zużycia paliwa.
Ja nie mierzyłem niczym ... po prostu patrzę na średnią spalania jaką podaje komputer auta.
Czy ten komputer dobrze liczy ? .... nie mam pojęcia :)

Galux20 pisze: 17 cze 2023, 20:25Co ciekawe , tym 1.0 nawet fajnie się jeździ.
Wiem, bo mam :) , ale .... czasami nie rozumiem tego samochodu, tzn. dodaję lekko gazu i ... samochód w zasadzie w ogóle na to nie reaguje, a czasami na takie lekkie dodanie gazu reaguje jak trzeba .... nie wiem o co chodzi.
Galux20 pisze: 17 cze 2023, 20:25Wiadomo przy wyprzedzaniu trzeba pamiętać , że to jednak 1.0.
Szczególnie na początku wyprzedzania, zanim się turbina rozkręci, ale .... ogólnie nie jest źle.
Galux20 pisze: 17 cze 2023, 20:25Jesli robisz rocznie z 10 tys km To ten 1.0 będzie ok
Dlatego kupiłem 1.0 .... jeżdżę bardzo mało .... dokładnie dzisiaj mija 10 miesięcy od zakupu, a przebieg to 1300 km :)
Zużycie paliwa długoterminowe jakie widać na komputerze, to 6.4l , ale .... mógłbym przysiąc że pali nieco więcej.
Galux20
Posty: 425
Rejestracja: 29 paź 2022, 9:40

Re: Spalanie T-Cross 1.0 vs 1.5

Post autor: Galux20 »

Spadnie Ci za jakieś 2 tys km o prawie o.5 litra.
Spalanie raczej dobrze pokazuje.
Przy 1.5 też tak to czasami działa.
Nie zwracam na to uwagę, zawsze wyprzedzam na sporcie.
1.5 DSG 6,0 spalanie
ODPOWIEDZ